Vytisknout tuto stránku
středa, 12 březen 2014 16:11

Voda – základ soběstačného života

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Základem každého soběstačného bydlení je zdroj pitné a užitkové vody. Je určitě důležitější než například elektřina. Bez elektřiny se obejdete, ale bez vody ne.


Pro soběstačné bydlení je jediným řešením vlastní studna s vodou vhodnou k pití. Pokud není studna dostatečně vydatná, je nezbytné vyřešit další zdroj užitkové vody – záchyt dešťové vody, případně využití jiného dostupného přírodního zdroje.
V našem soběstačném bydlení máme jako hlavní zdroj vody kopanou studnu. Pramen však není dostatečně vydatný a při dlouhotrvajícím suchu studna vysychá. Tuto situaci jsme museli nějak vyřešit, abychom nezůstali bez vody. Nejprve jsme zavedli velmi přísná úsporné hospodaření s vodou a sami jsme byli překvapení, jak moc se dá omezit spotřeba vody. Jako další následuje řešení využití dešťové vody (pokud tedy nějaké deště budou :-) pro splachování toalety a praní. A velmi brzy začne být aktuální i zalévání zahrady což hodláme řešit využitím vody přitékající z lesa při deštích.
Prostě hospodaření s vodou se řídí u soběstačného bydlení stejnými zásadami jako využití dalších zdrojů – přizpůsobení rytmu života možnostem zdrojů, které nám příroda poskytuje. 
Zajímavým tématem bude i dilema zda studna kopaná či vrtaná. Kopanou studnu můžeme využívat s elektřinou i bez, naproti tomu získání vody z hlubokého vrtu je závislé na funkčnosti čerpadla, takže jsme-li bez elektřiny, jsme i bez vody.
V dalších článcích se budeme zabývat konkrétními řešeními zajištění vody a zkušenostmi s hospodaření s vodou v soběstačném bydlení. 

Příští články:

  • Studna kopaná či vrtaná?
  • Praktické tipy na hospodaření s vodou I.
Číst 3083 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte