Vytisknout tuto stránku
pátek, 13 únor 2015 13:59

Co má společného čištění zubů ze zasněžováním lyžařských areálů?

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

V posledních dnech jsem se zabýval přípravou článku o vodě a jak s ní šetřit. Na internetu jsem si ověřoval, jak naše osobní zkušenost ladí s poznatky jiných. Většina ostatních šetří kvůli úspoře peněz, my ovšem kvůli tomu, že máme omezený zdroj vody, takže když to přepískneme, tak to neznamená vyšší platbu, ale žádnou vodu. Ale můj záměr dopadl to úplně jinak. Při pátrání jsem totiž na internetu narazil na články různého typu. Na jedné straně na články o návodech, jak šetřit vodou v domácnosti. Nicméně v průběhu hledání jsem narazil i na druhý typ článků, které mě donutili pozměnit původní téma.  Narazil jsem na údaje o tom, kolik vody a elektřiny spotřebují zasněžovací systémy na našich horách.

Jeden z článků prvního typu byl například o tom, jak si nečistit zuby pod tekoucí vodou. Kdosi spočítal, že na takového čištění zubů se spotřebuje až 30 litrů vody. To jsou tři vědra, až se mi to nechce věřit. Znám řadu lidí, co takhle dělají, kdy během celého čištění zubů cca 3 minuty nechají puštěnou vodu, tak je to asi dost pravděpodobné, že ta spotřeba je tak veliká. My to neděláme, tak nemůžeme změřit J. A pak tam byla řada dalších návodů, přičemž o některých z nich jsme se již dříve zmínili. Ale cílem mého pátrání mělo být porovnání našich zkušeností s ostatními a shromáždění co nejvíce zkušeností do připravovaného článku.

No a pak jsou tu ty články o zasněžování. A to co jsem se dočetl, mi tedy opravdu vyrazilo dech. A nejen to, myslím, že kdybychom žili ve standardní domácnosti, tak by mě to zbavilo chuti šetřit.  Šetřit z důvodu ochrany ubývajících zdrojů vody a snížení spotřeby elektřiny. Proč?

Kolik vody a elektřiny stojí zasněžování?

Zkusme se podívat na pár technických údajů získaných ze dvou zdrojů. Jednak k oficiální technické dokumentace dodavatelů zasněžovacích systémů, a jednak z údajů od provozovatelů lyžařských areálů. Všechno ze zdrojů veřejně dostupných.

Tak například průměrně velké sněžné dělo spotřebuje mezi 70 a 700 litry vody za minutu. Spotřeba závisí na teplotě, čím nižší teplota, tím vyšší spotřeba vody. Při teplotě -3 °C je to asi 150 litrů, při teplotě – 10°C ale už 500 litrů, ale při -13°C už 700 litrů.  Jedno výkonné dělo spotřebuje tedy za hodinu až 36 000 litrů vody.  Ale málokterý areál má jen jedno dělo. Většina jich má více, například jsem našel informaci, že jeden známý lyžařský areál jich má 40. A spotřebují průměrně 140 litrů vody za sekundu, což je 504 000 litrů za hodinu.  A celkem v České republice bylo v roce 2008 sněžných děl asi 1500. Při prudkém rozvoji umělého zasněžování se myslím moc nespletu, když odhadnu, že v celé ČR bude přes 2000 sněžných děl. Samozřejmě různé výkonnosti a velikosti. Kdybychom vzali údaj z výše zmíněného areálu (je veřejně dostupný), kde průměrná spotřeba tvoří třetinu maxima, tak je to při 2000 dělech spotřeba 25 milionů litrů za hodinu. Děsivé číslo co?

A teď elektřina. Opět údaje veřejně dostupné z výše uvedených zdrojů. Průměrný příkon sněžného děla je 20 kW (ale jsou i výkonnější děla se spotřebou větší než 25 kW). Bude-li takové dělo pracovat nonstop, což není zase tak neobvyklé při prvotním zasněžování, tak jen jedno jediné spotřebuje 500 KWh za den.  Ke sněžnému dělu ovšem potřebujete čerpadlo, abyste do něj dostali vodu a to má příkon stejný, dalších 20 kW a při nonstop provozu dalších 500 kWh za den. To už je dohromady spotřeba naší domácnosti za celý rok!  A jedno sněžné dělo to spotřebuje za den!  A teď si to promítněme na oněch již zmíněných 2000 sněžných děl v ČR.  To už se mi ani nechce počítat.  Přidám však ještě jeden údaj. Uvedená čísla nejsou celková spotřeba lyžařského areálu. Našel jsem informaci od jednoho provozovatele, který má jedno sněžné dělo a dvě sněžné tyče (které mají spotřebu výrazně nižší) a ten uvádí denní spotřebu areálu 4 MWh.  To už je spotřeba 4 úsporných domácností za rok.

Nechtělo se mi těm číslům věřit, tak jsem si je několikrát ověřil, i brýle si vyčistil, i smítka z monitoru odstranil, ale pořád to vychází stejně.

Co s tím.

Jak se Vám tato čísla o spotřebě elektřiny jeví ve světle úvodu článku, že je třeba šetřit vodou při čištění zubů, nebo jak se na to dívat ve světle nařízení EU o nutnosti šetřit elektřinou  – viz úsporné žárovky, omezení výkonu vysavačů apod. A stejná EU poskytuje dotace na výstavbu lyžařských areálů včetně zasněžování se spotřebou vody a elektřiny uvedenými výše. Také se Vám zdá, že něco není v pořádku? Mě tedy ano! No skoro bych řekl, že slabší jedinci by mohli ztratit motivaci šetřit.

A určitě jste slyšeli o připravovaných programech vlády v souvislosti s razantním snižováním hladiny spodních vod a s vysychajícími potoky. Nepochybně chvályhodný počin, jen by chtělo více akčnosti. Ale jiné úřady stejného státu, dokonce orgány ochrany přírody, povolují výstavbu těch lyžařských areálů a zasněžování.  A stejné úřady nám kážou o úsporách.  Vítejte v Kocourkově, nebo v Absurdistánu?

Zpátky k nadpisu, co s tím? No vzhledem k tomu, že výstavbu lyžařských areálů a zasněžovacích systémů nejsem schopen ovlivnit, tak nezbývá než začít tam, kde věci ovlivnit mohu. Začít u sebe, u své rodiny, u výše zmíněného čištění zubů, splachování a dalších způsobů jak šetřit vodou. Stejně s elektřinou. A spolehnout se na to, že příklady táhnou J. A když nepotáhnou, tak máte alespoň dobrý pocit, že Vy prostě něco děláte. To také není špatné.

Nejlepší cesta je ovšem být na státě a institucích, které se takto chovají co nejméně závislý – nejlépe co nejvíce nezávislý a soběstačný. Zkuste to, je to úžasný pocit.

Tak mějte se krásně a šetřete vodou i elektřinou.

Váš Karel Otýs

Číst 3930 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte