Vytisknout tuto stránku
pátek, 21 březen 2014 11:52

Jakou vodu pijeme?

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Většina lidí u nás má zřejmě vodu z kohoutku, která je upravovaná ve vodárnách (zřejmě nějakou chemií), aby byla tzv. hygienicky čistá, prostý jakýkoliv podle hygienických předpisů závadných příměsí, ať už kovy či bakterie z přírody či nějaké pesticidy. Vše se odstraňuje. Tím se z ní stává spíše mrtvá voda. Reklama a marketing firem vyrábějících balenou vodu nám zase vnucují jejich balenou vodu. Reklama do nás tluče, jak jde o přírodní vodu čerpanou z hlubokých vrtů v čisté přírodě, ale už neříká, co se s ní děje při zpracování. Navíc je tato voda plněna do plastů a je vystavena různým teplotám tmě, světlu, slunci – asi nic, co by jí nějak prospělo. Nicméně jsme přesvědčování médii, zdravotníky, výrobci i hygieniky, že pít tuto vodu je zdravé.

Není lepší přírodní voda?

Naproti tomu je zde voda nijak neupravená z přírodních zdrojů, jako jsou studánky v lese či studny. Tato voda není nijak upravovaná, upravila ji totiž přirozeně sama příroda svými postupy osvědčenými po staletí. Po staletí také tuto vodu lidé pili bez úprav a nezdá, že by to nich nechalo nějaké následky. Proč je tedy dnes tato voda označována většinou za užitkovou, která se nemá pít? Podle mě je to opět o závislosti. Někdo nás ovlivňuje a říká nám co je pro nás dobré – v tomto případě balená voda, nebo v nejhorším případě voda z kohoutku. Zajímavé je, že vodárenské společnosti vehementně tvrdí, jak je jejich voda zdravá a ta nejlepší pro nás, a jak se vyrovná balené, nebo že je výrazně lepší.  Naproti tomu výrobci balené vody nás přesvědčují o opaku. Každý z nás už určitě viděl nějaká billboard či reklamu, kde nás tyto dvě skupiny firem přesvědčují každá o své pravdě.  Kde je ale skutečná pravda?

Zkusme použít selský rozum.

Desetiletí i staletí pijí lidé na vesnicích vodu ze studny a ani je nenapadlo dělat si nějaké testy. Vodu ze studen a studánek pili naši předkové a byli zdraví a plní sil. Teprve v moderní společnosti nám kdosi začal říkat, že to není zdravé, že v ní je řada látek pro nás nevhodných, škodících našemu zdraví, a objevila se chemicky upravená voda a balená voda. Vidím kolem sebe řadu lidí ovlivněných reklamou, jak zkoumají v obchodech etikety jednotlivých výrobců balené vody, kolik je v ní obsaženo různých prvků a zda tam některého není o pár miligramů více. Šílené. Zde můžeme vidět negativní vliv reklamy a masáže médií. A někteří z nás jsou reklamou tak zmasírovaní, že kupují nadšeně balení vody o objemu 1,5 litru i za 10,- Kč, zřejmě v domnění, že čím dražší tím zdravější. A navíc je pravidelně střídají, aby do jejich organismu nepřišlo náhodou o pár miligramů některého prvku více. Nelze než pochválit výrobce a reklamní agentury za skvělou práci J. Zkusme pro změnu použít zdravý selský rozum. Je přirozenější pro náš organismus co nám dává příroda, nebo co nám dávají výrobci, kteří potřebují vydělávat. Také jste zaregistrovali v minulosti onen případ, kdy jedna velká nadnárodní firma v Anglii prodávala svou vodu jako křišťálovou přírodní a následně vyšlo najevo, že své lahve plní chemicky upravenou vodu z městských vodáren?  Prostě je to jen iluze, reklama a jaká voda je v lahvích opravdu ví jen výrobce a ten nám pravdu neřekne. Řiďme se tedy opravdu selským rozumem. Ten nám říká, že to co dává příroda je to nejlepší pro nás a nepotřebujeme nějaké výrobce, aby nám to přepracovávali (a navíc při tom spotřebují obrovské množství energie, která se musí vyrobit a k tomu jsou potřeba přírodní zdroje, které jsou omezené).

Soběstačný život a pitná voda

Těžko si představit soběstačný život založený na používání balené vody či vody z kohoutku. Nejenom, že jsou upravené, ale až přijde energetický blackout, tak žádná z nich nebude, protože výroba obou potřebuje elektřinu. A pak všichni rádi použijí tu vodu přírodní. Jediným zdrojem pitné vody je pro nás studna, studánka či nějaký pramen. Kdybychom tento přírodní zdroj vody dali na rozbor do hygienické laboratoře, tak bychom se zřejmě dozvěděli, že minimálně z bakteriologického hlediska nevyhovuje. Nám se stalo. Naše voda ze studny byla označena za nevhodnou k pití, neboť u některých složek i mnohosetkrát překročila hygienický limit. Přitom je zde studna desítky let a vždy byla voda z ní používána k pití. Najednou vyjde nějaká norma  a  úřad řekne, že už není pitná? Pitomost. Vodu pijeme, a jsme zdraví, dokonce se cítíme výrazně lépe než dříve a voda i mnohem více chutná. Je to totiž živá voda, která má sobě energii a ta se přenáší do nás. Kdy se nyní napiji voda z plastu je pro bez chuti – prostě mrtvá voda. Balená voda žádnou chuť nemá.

Vím o řadě lidí, kteří mají stejnou zkušenost. Dali svoji vodu ze studně na testování do laboratoře a dozvěděli se, že nesplňuje nějaké úřední normy pro pitnou vodu. Při tom ji pilo několik generací jejich předků. Někteří se vyděsili a pořídili si drahé zařízení na úpravu vody, nebo do ní sypou různé prostředky a ze své živé vody si dělají mrvou. Proč? Protože jim to někdo řekl, že to správné. Copak už jsme ztratili své přirozené instinkty, zdravý selský rozum a jsme tak strašně závislí na tom, co nám jaký úřad či instituce poradí. Úředník vydá předpis a ten je prohlášen za jedinou pravdu. Není to fakt šílené? A jsem u jedné z klíčových závislostí dnešní doby – někdo nám říká, co je pro nás dobré. Ví to snad někdo lépe než my?  My si myslíme, že ne, a proto naši vodu ze studny pijeme dál a jsme s ní spokojeni a je krásně živá. Že má v sobě vyšší bakteriologickou složku?  Proč ne, je to přece přírodní voda.

Zajištění pitné vody je pro soběstačný život naprosto klíčová věc. Bez elektřiny se obejdeme, ale bez vody není život.  Je však vzácná, protože její zdroje jsou omezené. Takže ji používejme jen na pití a vaření a neplýtvejme s ní pro jiné účely. Ale o tom zase někdy příště.

Trochu jsem předběhl avizované pořadí článků. Takže se příště už bude níže uvedené.

Příští články:

  • Studna vrtaná či kopaná
  • Praktické tipy na hospodaření s vodou I.
  •  
Číst 3377 krát

2 komentáře

Pro psaní komentářů se přihlašte