Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

pátek, 21 březen 2014 11:52

Jakou vodu pijeme?

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Většina lidí u nás má zřejmě vodu z kohoutku, která je upravovaná ve vodárnách (zřejmě nějakou chemií), aby byla tzv. hygienicky čistá, prostý jakýkoliv podle hygienických předpisů závadných příměsí, ať už kovy či bakterie z přírody či nějaké pesticidy. Vše se odstraňuje. Tím se z ní stává spíše mrtvá voda. Reklama a marketing firem vyrábějících balenou vodu nám zase vnucují jejich balenou vodu. Reklama do nás tluče, jak jde o přírodní vodu čerpanou z hlubokých vrtů v čisté přírodě, ale už neříká, co se s ní děje při zpracování. Navíc je tato voda plněna do plastů a je vystavena různým teplotám tmě, světlu, slunci – asi nic, co by jí nějak prospělo. Nicméně jsme přesvědčování médii, zdravotníky, výrobci i hygieniky, že pít tuto vodu je zdravé.

Není lepší přírodní voda?

Naproti tomu je zde voda nijak neupravená z přírodních zdrojů, jako jsou studánky v lese či studny. Tato voda není nijak upravovaná, upravila ji totiž přirozeně sama příroda svými postupy osvědčenými po staletí. Po staletí také tuto vodu lidé pili bez úprav a nezdá, že by to nich nechalo nějaké následky. Proč je tedy dnes tato voda označována většinou za užitkovou, která se nemá pít? Podle mě je to opět o závislosti. Někdo nás ovlivňuje a říká nám co je pro nás dobré – v tomto případě balená voda, nebo v nejhorším případě voda z kohoutku. Zajímavé je, že vodárenské společnosti vehementně tvrdí, jak je jejich voda zdravá a ta nejlepší pro nás, a jak se vyrovná balené, nebo že je výrazně lepší.  Naproti tomu výrobci balené vody nás přesvědčují o opaku. Každý z nás už určitě viděl nějaká billboard či reklamu, kde nás tyto dvě skupiny firem přesvědčují každá o své pravdě.  Kde je ale skutečná pravda?

Zkusme použít selský rozum.

Desetiletí i staletí pijí lidé na vesnicích vodu ze studny a ani je nenapadlo dělat si nějaké testy. Vodu ze studen a studánek pili naši předkové a byli zdraví a plní sil. Teprve v moderní společnosti nám kdosi začal říkat, že to není zdravé, že v ní je řada látek pro nás nevhodných, škodících našemu zdraví, a objevila se chemicky upravená voda a balená voda. Vidím kolem sebe řadu lidí ovlivněných reklamou, jak zkoumají v obchodech etikety jednotlivých výrobců balené vody, kolik je v ní obsaženo různých prvků a zda tam některého není o pár miligramů více. Šílené. Zde můžeme vidět negativní vliv reklamy a masáže médií. A někteří z nás jsou reklamou tak zmasírovaní, že kupují nadšeně balení vody o objemu 1,5 litru i za 10,- Kč, zřejmě v domnění, že čím dražší tím zdravější. A navíc je pravidelně střídají, aby do jejich organismu nepřišlo náhodou o pár miligramů některého prvku více. Nelze než pochválit výrobce a reklamní agentury za skvělou práci J. Zkusme pro změnu použít zdravý selský rozum. Je přirozenější pro náš organismus co nám dává příroda, nebo co nám dávají výrobci, kteří potřebují vydělávat. Také jste zaregistrovali v minulosti onen případ, kdy jedna velká nadnárodní firma v Anglii prodávala svou vodu jako křišťálovou přírodní a následně vyšlo najevo, že své lahve plní chemicky upravenou vodu z městských vodáren?  Prostě je to jen iluze, reklama a jaká voda je v lahvích opravdu ví jen výrobce a ten nám pravdu neřekne. Řiďme se tedy opravdu selským rozumem. Ten nám říká, že to co dává příroda je to nejlepší pro nás a nepotřebujeme nějaké výrobce, aby nám to přepracovávali (a navíc při tom spotřebují obrovské množství energie, která se musí vyrobit a k tomu jsou potřeba přírodní zdroje, které jsou omezené).

Soběstačný život a pitná voda

Těžko si představit soběstačný život založený na používání balené vody či vody z kohoutku. Nejenom, že jsou upravené, ale až přijde energetický blackout, tak žádná z nich nebude, protože výroba obou potřebuje elektřinu. A pak všichni rádi použijí tu vodu přírodní. Jediným zdrojem pitné vody je pro nás studna, studánka či nějaký pramen. Kdybychom tento přírodní zdroj vody dali na rozbor do hygienické laboratoře, tak bychom se zřejmě dozvěděli, že minimálně z bakteriologického hlediska nevyhovuje. Nám se stalo. Naše voda ze studny byla označena za nevhodnou k pití, neboť u některých složek i mnohosetkrát překročila hygienický limit. Přitom je zde studna desítky let a vždy byla voda z ní používána k pití. Najednou vyjde nějaká norma  a  úřad řekne, že už není pitná? Pitomost. Vodu pijeme, a jsme zdraví, dokonce se cítíme výrazně lépe než dříve a voda i mnohem více chutná. Je to totiž živá voda, která má sobě energii a ta se přenáší do nás. Kdy se nyní napiji voda z plastu je pro bez chuti – prostě mrtvá voda. Balená voda žádnou chuť nemá.

Vím o řadě lidí, kteří mají stejnou zkušenost. Dali svoji vodu ze studně na testování do laboratoře a dozvěděli se, že nesplňuje nějaké úřední normy pro pitnou vodu. Při tom ji pilo několik generací jejich předků. Někteří se vyděsili a pořídili si drahé zařízení na úpravu vody, nebo do ní sypou různé prostředky a ze své živé vody si dělají mrvou. Proč? Protože jim to někdo řekl, že to správné. Copak už jsme ztratili své přirozené instinkty, zdravý selský rozum a jsme tak strašně závislí na tom, co nám jaký úřad či instituce poradí. Úředník vydá předpis a ten je prohlášen za jedinou pravdu. Není to fakt šílené? A jsem u jedné z klíčových závislostí dnešní doby – někdo nám říká, co je pro nás dobré. Ví to snad někdo lépe než my?  My si myslíme, že ne, a proto naši vodu ze studny pijeme dál a jsme s ní spokojeni a je krásně živá. Že má v sobě vyšší bakteriologickou složku?  Proč ne, je to přece přírodní voda.

Zajištění pitné vody je pro soběstačný život naprosto klíčová věc. Bez elektřiny se obejdeme, ale bez vody není život.  Je však vzácná, protože její zdroje jsou omezené. Takže ji používejme jen na pití a vaření a neplýtvejme s ní pro jiné účely. Ale o tom zase někdy příště.

Trochu jsem předběhl avizované pořadí článků. Takže se příště už bude níže uvedené.

Příští články:

 • Studna vrtaná či kopaná
 • Praktické tipy na hospodaření s vodou I.
 •  
Číst 3335 krát

2 komentáře

 • Odkaz Komentáře Petr pátek, 08 květen 2015 17:54 napsal(a) Petr

  Situace s kvalitou vody ve studni je přece jenom trochu složitější, než že by to byla pouze přefiltrovaná pod povrch prosáklá voda dešťová.
  Kromě této vody pod zemí ještě existuje voda pramenitá, která vzniká prosáknutím předešlé vody do větších hloubek, kde se zbaví všech nečistot a zatím ne dost dobře zdokumentovaným procesem se rozloží do dvou navzájem netečných plynů, které společně stoupají k zemskému povrchu. Jedním z těch dvou plynů je metan neboli tzv. důlní plyn, který se těsně pod povrchem setkává se vzdušným kyslíkem a za přítomnosti elektricky aktivních kondenzačních jader vytváří abnormálně "hladovou" vodu, která se sytí okolními minerály a současně vznikají i některé kysličníky uhlíku.
  Podle situace tato voda buď vyvěrá jako pramen až nad zemský povrch, po němž stéká a nebo se hromadí - a nebo se nedostává až na povrch a stéká pod povrchem po nepropustné vrstvě, v jejíchž prohlubních se shromažďuje. Přítok této vody během roku kolísá jen málo a je téměř nezávislý na množství srážek. Tato voda je jen nepatrně méně kvalitní, než ta která se sama dostane až na povrch.
  K této vodě se ovšem přidává i voda dešťová, prosakující skrz povrch a přinášející i rozpuštěné různé nečistoty. Ta hlavně po deštích zvyšuje hladinu "spodní vody", ale zároveň i snižuje její kvalitu.
  Lze se o tom přesvědčit rozdílem výsledků rozboru vody při maximální a při minimální hladině vody ve studni.
  Voda z vrtů je stejnou směsí pramenité a prosáklé vody, která ovšem jenom prosákla mnohem hlouběji a svojí kvalitou se skutečně pramenité vodě nevyrovná - i když se může zdát dokonale čistá, tak jí schází energetická složka, kterou degraduje i proces jejího čerpání. Každý hlubší vrt prochází několika nepropustnými vrstvami a každý tento průchod musí být těsněný, aby se "nevypouštěla" voda nad danou vrstvou případně shromážděná, na které mohou být závislé okolní studny.

 • Odkaz Komentáře Petr pondělí, 16 únor 2015 23:59 napsal(a) Petr

  Dobry vecer pane Karle,
  omlouvam se za osloveni krestnim jmenem, ale nerad bych zkomolil prijmeni, ktere zrovna jako na potvoru nemohu nikde najit :-)
  Predne Vam dekuji za Vase eseje na zajimava temata. Je videt, ze tim nejen zijete a vetsinu jste si zazil na vlastni kuzi, takze vite, o cem pisete. Snad temer kazdy si tam najde neco noveho a uzitecneho.
  Z Vasich textu je zrejme, ze se i nadale budete delit o sve zkusenosti, vedomosti a vyzkumy. Proto bych rad do budoucna upozornil na par, dle meho nazoru, se kterym samozrejme nemusite souhlasit, zbytecnych zmatenosti. Predevsim jde o zamenu jednotek vykonu (W) a prace (Wh nebo J). Obcas je takova zamena dosti matouci. Vim to z vlastni zkusenosti cloveka, ktery se potreboval vnorit do problematiky spotreby el. energie :-) Vykon snezneho dela 500 kWh za den muze byt pro mnohe velice matouci a nez to opravdu spravne pochopi, muze jim to trvat dlouho. Kvalitu Vasich textu to zbytecne snizuje.
  Druha vec se uz primo tyka textu Jakou vodu pijeme? V mnoha Vasich nazorech jsem s Vami za jedno, ale nazor, ze kdyz studnicni vodu pili predci nekolik genraci zpet tak je i ted nezavadna, s tim s Vami souhlasit nemohu. Jak pisete, jedna se o vodu vsakovanou z povrchu a tak obsahujici to, na co na povrchu narazi. Dojde samozrejme k nejake filtraci vlivem prosakovani pudou, ale takova NPK hnojiva, dnes hojne pouzivana jen tak nejaka fitrace neodstrani. Troufam si tvrdit, ze s tim se nasi predci potykat nemuseli. Neni spravne tvrdit, ze kdyz nekdo v minulosti neco delal a nezabilo ho to, mohu to stejne tak delat i ja v pritomnosti. Ano, muzete polemizovat s normami definujici limity pitne vody a jestlize po bedlivem zkoumani zjistite, ze vyssi koncentrace nejakech druhu bakterii neni skodliva, ackoliv norma rika neco jineho, neni duvod se obavat takovou vodu pit. Ale musi se opravdu jednat o bedlive posouzeni nejlepe v diskusi s lidmi, kteri tomu rozumi. Vas text lze chapat i tak, ze nabadate lidi, ze ikdyz vzorek jejich studnicni vody nevyhovuje normam, nemaji se bat a klidne vodu pit, kdyz ji pred nimi pili jejich predkove po nekolik generaci. S timto nazorem souhlasit nelze. Svet se meni a zitrek muze byt znacne odlisny od vcerejska. Takova deletrvajici kazdodenni otrava olovem ci pesticidy v nizkych davkach muze cloveka za 10 let pekne pocuchat.
  Znovu opakuji, ze v mnoha nazorech se s Vami shodnu a dekuji Vam za vase texty. Proto prosim me vety neberte jako utok na Vasi osobu, ale pouze jako polemiku s Vasimi nazory.
  S pranim krasne pulnoci,

  Petr Pánek

Pro psaní komentářů se přihlašte