Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V posledních dnech jsem se zabýval přípravou článku o vodě a jak s ní šetřit. Na internetu jsem si ověřoval, jak naše osobní zkušenost ladí s poznatky jiných. Většina ostatních šetří kvůli úspoře peněz, my ovšem kvůli tomu, že máme omezený zdroj vody, takže když to přepískneme, tak to neznamená vyšší platbu, ale žádnou vodu. Ale můj záměr dopadl to úplně jinak. Při pátrání jsem totiž na internetu narazil na články různého typu. Na jedné straně na články o návodech, jak šetřit vodou v domácnosti. Nicméně v průběhu hledání jsem narazil i na druhý typ článků, které mě donutili pozměnit původní téma.  Narazil jsem na údaje o tom, kolik vody a elektřiny spotřebují zasněžovací systémy na našich horách.

pátek, 21 březen 2014 19:16

Nová studna, kopaná či vrtaná?

Plánujeme novou studnu a rozhodujeme se, zda kopanou či vrtanou.  Stávající má málo vody.  

Jak tedy postupovat, abychom zvolili optimální řešení a vynaložili jen nezbytné množství peněz. Z našich dosavadních zkušeností ze soběstačného života vyplývá úprava známého úsloví  - dvakrát měř a jednou řež, na -  desetkrát měř a jednou řež. Jaký tedy zvolit postup?

Co je výhodnější a co mám být kritériem pro rozhodování.

pátek, 21 březen 2014 11:52

Jakou vodu pijeme?

Většina lidí u nás má zřejmě vodu z kohoutku, která je upravovaná ve vodárnách (zřejmě nějakou chemií), aby byla tzv. hygienicky čistá, prostý jakýkoliv podle hygienických předpisů závadných příměsí, ať už kovy či bakterie z přírody či nějaké pesticidy. Vše se odstraňuje. Tím se z ní stává spíše mrtvá voda. Reklama a marketing firem vyrábějících balenou vodu nám zase vnucují jejich balenou vodu. Reklama do nás tluče, jak jde o přírodní vodu čerpanou z hlubokých vrtů v čisté přírodě, ale už neříká, co se s ní děje při zpracování. Navíc je tato voda plněna do plastů a je vystavena různým teplotám tmě, světlu, slunci – asi nic, co by jí nějak prospělo. Nicméně jsme přesvědčování médii, zdravotníky, výrobci i hygieniky, že pít tuto vodu je zdravé.

Není lepší přírodní voda?

středa, 12 březen 2014 16:11

Voda – základ soběstačného života

Základem každého soběstačného bydlení je zdroj pitné a užitkové vody. Je určitě důležitější než například elektřina. Bez elektřiny se obejdete, ale bez vody ne.