Vytisknout tuto stránku
středa, 12 březen 2014 16:10

Jak topíme v našem soběstačném domu

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Pro soběstačný život asi není vhodnější zdroj než dřevo. Při tvorbě systému topení byl náš požadavek na topení jednoduché, bez automatizace, manuálně obsluhované, ideálně bez potřeby elektřiny nebo alespoň s její minimální potřebou. Poslední požadavek je aktuální hlavně v zimě, kdy se topí nejvíce a elektřiny je nejméně. Zároveň jsme chtěli do systému topného okruhu integrovat i ohřev teplé vody, nezávislý na elektřině.


Celý systém na základě našeho zadání navrhl a realizoval místní topenář. Základem je litinový kotel Viadrus U26. Odolný trvanlivý kotel, který nezná co je rez (poněvadž je z litiny). Je velmi universální ohledně toho, co se do něj přikládá (dřevo i uhlí). Je jednoduchý na ovládání, nemá žádnou elektroniku, vše se nastavuje a provoz se reguluje manuálně. Většina okruhu topení je nastavena na samotíž bez potřeby čerpadla. Čerpadlo zapínáme pouze, když chceme topit i v hlavní obytné místnosti radiátory. Máme zde však kachlová kamna, která místnost bez problémů vyhřejí, takže radiátory zde využíváme jen, když se v kachlových kamnech netopí, nebo než je roztopíme.
V okruhu topení je zapojena akumulační nádrž o objemu 1000 litrů s izolací s vnitřním smaltovaným zásobníkem na teplou vodu o objemu 160 litrů. Okruh pro akumulační nádrž a okruh pro topení lze provozovat každý zvlášť, nebo propojené. V létě stačí zatopit na pár hodin a máme teplou vodu tři dny. Jednoduché.
V kotli topíme jedině dřevem, které si sami zpracováváme. Vždy preferujeme dřevo v co nejsurovějším stavu, nejlépe na stojato v lese, nebo klády, výjimečně dvou metry, abychom docílili co nejnižší ceny. Používáme tvrdé i měkké, dle toho, které je aktuálně k dispozici. Práci do zpracování vkládáme vlastní. Alespoň nás zahřeje vícekrát.
Pro letošní sezónu připravujeme využití přebytků výroby elektřiny pro ohřev vody.

Příští články:

  • Způsob regulace topení v průběhu dne a provoz v noci.
  • Připravujeme dřevo na topnou sezónu. Jak a čím.
  • Tipy na snížení spotřeby dřeva.
Číst 4345 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte