Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

středa, 27 srpen 2014 13:08

Roční výročí života v nezávislém domě

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Nezávislý dům po roce života 05
Již více než 1 rok žijeme s manželkou a synem v našem nezávislém domě bez jakéhokoliv napojení na inženýrské sítě.  Náš dům nemá žádné přípojky – ani elektřinu, ani vodu, ani plyn, ani cokoliv jiného. Nevedou k nám žádné dráty, kabely a ani trubky.

Výchozí stav a naše cíle

Dům stojí na samotě uprostřed lesa 1 km od nejbližší vesnice s přístupem pouze po neudržované lesní cestě.

Náš život jsme se rozhodli zcela podřídit možnostem zdrojů, poslouchat přírodu a žít v jejím rytmu. Naší snahou je co nejméně do přírody zasahovat a využívat šetrně zdroje, které nám přirozeně poskytuje, tak aby využití zdrojů bylo udržitelné i pro naše děti a vnuky.

Naším cílem je co největší nezávislost a soběstačnost ve všech zdrojích a život s minimalizací potřeby peněz.

Naším krédem je minimalizaci moderních technologií v provozu našeho domu, nechceme, aby cokoliv v našem domě řídil počítač či nějaká elekronika . Věříme, že jednou tohoto cíle dosáhneme zcela. Snažíme se vše ovládat manuálně a jednoduše i za cenu času a vlastní práce. Chceme, aby provoz našeho domu a zajištění zdrojů pro něj, bylo co nejméně automatizováno a tím chceme minimalizovat možnost poruch, výpadků, které bychom nemohli ovlivnit.

Také nechceme používat pro zajištění zdrojů nic mechanicky složitého, s čím by mohl být v případě poruchy problém. Naší snahou je mít jen takové věci, které si dokážeme sami opravit.

Kam jsme se dostali po roce

V současné době se nacházíme v etapě, kdy jsme zcela soběstační ve spotřebě elektřiny, vody a tepla.  Všechny tyto zdroje nám poskytuje příroda a my se zcela podřizujeme jejím možnostem. Elektřinu nám poskytuje slunce, teplo dříví z okolního lesa, teplou vodu dřevo i slunce. Pitnou vodu pramen ve studni, užitkovou dešť a voda z krajiny. Jsme přírodě vděčni za tyto zdroje.

Dům na konci léta
Tím, že snažíme minimalizovat potřebu peněz, si kupujeme jen to, co nejsme schopni nahradit vlastní prací a výrobou. Ve všech oblastech našeho života hledáme maximální soběstačnost a nezávislost na okolní civilizaci.

Po zajištění soběstačnosti základních zdrojů – elektřiny, vody, tepla, podnikáme nyní kroky k co největší potravinové soběstačnosti. Přirozeně jsme přijali principy permakulturního hospodaření. Podobu našeho nevelkého pozemku jsme se rozhodli zcela podřídit maximalizaci produkce potravin – brambor, zeleniny, bylinek a vybraného ovoce. Zatím jsme na začátku, ale na podzim a na jaře učiníme rozhodující kroky k maximalizaci potravinové soběstačnosti přirozenou permakulturní cestou v souladu s přírodou.

Tím, že žijeme v lese, se nám také otevírá obrovská možnost využití potravinových zdrojů poskytovaných přirozeně přírodou, pro které se stačí je shýbnout a sebrat či utrhnout. Houby, lesní plody, lesní bylinky a jedlé rostliny jsou úžasným zdrojem potravy, ať už využívané jako čerstvé nebo uchované různými způsoby pro budoucí potřebu. V houbařské sezóně jsou houby výraznou složkou naší stravy. Máme je v podstatě denně.

Nezávislý dům po roce života 01
Stále se učíme a ještě dlouho se budeme učit, to co znaly generace našich předků o přírodě a využití toho co nám poskytuje.

Ty zatracené peníze nás pořád zčásti ovládají

Bohužel žijeme ve světě, kde se zcela bez peněz nelze obejít. Bohužel. Sice jsme z našeho života vyloučili celou řadu plateb pro většinu ostatních lidí nezbytných, ale ne všechny. Největší zátěž je stát, který požaduje platby za sociální a zdravotní pojištění. Sociální pojištění považujeme při našem způsobu života za peníze vyhozené oknem, ale stát je neoblomný.  My považujeme za nejlepší zajištění na důchod, případně na dobu, kdy nebude dostatek peněz, náš způsob bydlení, v němž minimalizujeme náklady a zbytek nákladů, které máme, jsou rychle přizpůsobitelné našim možnostem. Ne všechny životní potřeby si dokážeme zajistit z přírody či vlastní prací, takže se bohužel musíme zapojit do systému. Musíme pracovat, abychom vydělali peníze, které pak použijeme pro zajištění některých potřeb. Paradoxní je, že kdybychom nemuseli vydělávat, tak bychom některé potřeby neměli (mobil, internet, aj.). Trochu začarovaný kruh, který si naše civilizace vytvořila. Prostě peníze stále vládnou světu a řídí naše životy. No je to děs, když si uvědomíme, jakou ty papírky v peněžence mají moc.

Čím se platí za nezávislost a soběstačnost?

V našem životě už chceme dělat pokud možno jen to, co chceme a ne to co musíme (toho už jsme si užili dost), takže se alespoň snažíme potřebu peněz minimalizovat a pracovat za peníze jen v nezbytně nutné míře k zajištění plateb pro stát a nezbytně nutných potřeb k životu a práci. To nám dává dost velkou míru svobody a nezávislosti.

Nezávislý dům po roce života 02
Nicméně nezávislost a soběstačnost není zadarmo, její cenu však neplatíme penězi, ale způsobem života.  Jaká je její cena?  Zřeknutí se řady tzv. výdobytků moderní civilizace, zřeknutí se honby za vlastnictvím věcí, život, v němž není rozdělení na práci, zábavu, rodinu, koníčky, práci na domě a zahradě, v našem životě se vše přirozeně propojuje a naprosto přirozeně se podřizujeme rytmu přírody, ničemu jinému se přizpůsobovat nechceme. Ale protože stále potřebujeme vydělávat nějaké peníze, tak ne vždy se to zcela daří. Bohužel. Nám změna životního stylu nevadí, už to pro nás není cena za nezávislost ale bonus.  Ale chápeme, že pro řadu lidí by náš způsob života znamenal veliké omezení jejich dosavadního komfortu a tuto cenu nejsou ochotni zaplatit. Každý jsme prostě jiný.

Co když elektřina nebude (jakože jednou opravdu nebude)

Přesto, že v našem životě využíváme elektřinu a některé moderní technologie, připravujeme průběžně alternativní řešení životních potřeba situací bez elektřiny a moderních technologií (především internet, počítač, telefony, auta). Považujeme to za zcela nezbytné.  Jsme přesvědčeni, že naše civilizaci v touze po pohodlném, moderními technologiemi prošpikovaném životě, tak drancuje přírodu a její zdroje, že jednoho dne se zhroutí systém výroby a dodávky elektřiny – nastane tzv.blackout a pak bude nutno minimálně nějakou dobu (ne-li pořád) bez elektřiny, aut, moderních technologií a dalších tzv. výdobytků moderní doby. Chceme být připraveni a náš život k tomu směřujeme, i když to většině lidí našeho okolí připadne, když ne směšné, tak určitě zbytečné – vždyť vše tak dobře funguje. Naší zásadou je, raději být připraveni, i když nic nenastane, než nebýt připraveni, když nastane. Jeví se nám to jako dobré to takto dělat.

Nezávislý dům po roce života 03
Nezávislý dům po roce života 04
O zkušenosti z naší cesty k nezávislosti a soběstačnosti se s Vámi chceme podělit, Máte-li zájem, čtěte, případně nám pište, co Vás zajímá. Nezaručujeme, že odpovíme hned, ale odpovíme určitě. Přeci jen soběstačný nezávislý život je náročný na čas a práci.

Z cesty k soběstačnosti a nezávislosti Vás zdraví manželé Karel  Otýs a Marie Bartoníčková, s nimiž jde občas po této cestě jejich dospělý syn Honza a plně jejich cestu a život sdílí kočky Sindy a Kačena a psi Pegy a Maňas. Poněvadž se snažíme žít v souladu s přírodou, tak k nám patří ještě řada obyvatel našeho domu a zahrady jako jsou pavouci, vosy, sršni, mouchy, žáby, ještěrky a další.

Budeme rádi, když půjdete kousek cesty s námi, nebo lépe, když se na také na cestu k nezávisloti a soběstačnosti vydáte.

Váš Karel s Maruškou

Číst 4331 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte