Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

pondělí, 02 květen 2016 00:00

Návrh ostrovní elektrárny je jako projekt

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

s3210006
Tento článek nemá být strašením nebo nadměrným zdůrazňováním významu návrhu ostrovní FVE.  Článek má být jen výčtem faktů a vysvětlením významu vlastního návrhu ostrovní FVE, s jehož podceňováním se stále potkávám.  Znám řadu lidí, kteří si nechali postavit ostrovní (vlastně poloostrovní, protože jsou napojeni na síť, a FVE využívají jen pro částečné pokrytí svých energetických potřeb elektrárnu). Naprostá většina z nich se domnívala, že ví jak FVE navrhnout. A nikoho nepotřebují.  Nebo proto, že nevěřili dodavatelské firmě. Jak to udělali?

Odhadli počet panelů. Jak? Pár příkladů argumentace počtu panelů:

Potřebuji jen pár panelů na ohřev vody v boileru, 4 panely bohatě stačí, není třeba víc?

Chci ostrov jen na chatu. Mám tam jen 4 ledky, pouštím notebook, čerpadlo ve studni, nic víc, 2 panely stačí.

Nemám velkou spotřebu, max. 8 kWh/den, Jeden panel vyrobí za hodinu až 200W, takže za 8 hodin svitu denně 1,2 kWh, to mi stačí 6 panelů. Víc nepotřebuji, co bych s nimi dělal.

Vybrali si měnič:

Mě stačí výkon 200W. Nikdy víc nebudu mít, a když ano, tak to ohlídám. Prostě něco vypnu a zapnu to až později.

Co bych dělal s měničem s výkonem 4 kW, takovou jednorázovou spotřebu nikdy mít nebudu.

Nepotřebuji značkový střídač, stačí něco z Číny, hlavně aby to měnilo napětí. Mám kámoše elektrikáře, ten říkal, že to je stejně všechno stejné.

Potřebovali také akumulátory:

Baterky jsou moc drahé. Prostě, když nebude svítit, tak systém nebudeme používat. Jde jen o překlenutí pár mraků. Seženu si nějakou starší baterku z vrakoviště. Ta ty moje potřeby to stačí.

Kámoš dělá na dráze, říkal, že mi sežene nějaké olověné za pár korun vyřazené. Mám tam dolít trochu vody a pojedou dál.

Proč si kupoval LIFEPO baterie, když jsou výrazně dražší než olověné. Ty mi stačí. Oboje mají kapacitu 5 kWh, tak proč platit víc.

A co montáž:

Jejej to já od Vás nechci. Soused dělá do elektriky, říkal, že to je stavebnice a těch pár drátů mi propojí. Nic nepotřebuji.

Namontuji si to sám, přeci Vám nebudu platit takové peníze. Panel, regulátor, baterky, měnič, co je na tom složitého.

Ne nechci žádný monitoring, ani program na sledování, ani balancéry na baterky. Budu si to hlídat. Občas vezmu volt metr a změřím baterky. Co je na tom složitého.

A jak to dopadlo? U někoho lépe, u někoho hůře.

Téměř všichni ještě v průběhu montáže zjistili, že koupili málo panelů, malou kapacitu baterií, nevýkonný měnič, hlučný levný měnič. A hned začali domlouvat dokoupení, výměnu, volali, že si mysleli, že to bude stačit, a ono nestačí. Stálo to čas, peníze a komplikace všechny strany, pro ně i pro dodavatele. To však byli ti šťastnější.

Některé pak přestalo bavit pořád běhat s voltmetrem k baterkám. Prostě to nějak odhadli, co baterky vydrží. Ano dostali instrukci, že se baterky nesmí přebít ani moc vybít (olovo například ne víc než na 70 % kapacity), ale řekli si, však ty baterky to vydrží, výrobci se jistí. No a jednoho dne přišli a baterky byly v nebi.  Nehledě na to, že u některých typů baterií napětí vůbec není pro určení zůstatku energie směrodatné. A opět – já myslel, že to vydrží, a nevydržely.  Baterky jsou prostě dost velký náklad a je třeba se o ně starat.

Běžný je špatný odhad počtu panelů, neověření si, jak svítí slunce, kolik hodin. Ono sice svítí celý den, ale jakmile nesvítí kolmo na panel, výkon klesá a výrazně. A v zimě ještě více. Pak se musí znovu na střechu, a zase komplikace, které nemuseli nastat.

No a ti, co dopadli nejhůře. To jsou ti, co dali na něčí radu, či si mysleli, že systém zapojí sami, aby ušetřili za montáž, aniž by s tím měli nějakou zkušenost, nebo byli v elektřině opravdu profesionálové. Nebo si nekoupili monitoring a nevěděli vůbec co se jim v elektrárně děje. Výsledkem byly shořelé měniče, přebité a nafouknuté a tudíž zničené baterky, nebo naopak ucyklované baterky.

Jednotlivé komponenty musí být vyvážené. Dáte-li hodně panelů a slabé baterie, můžete je zničit. Dáte-li hodně panelů a slabý měnič, vyhodili jste peníze za panely. A tak bychom mohli pokračovat.

Celá kniha by se dala napsat o takovýchto příbězích.

Jde to řešit? Vlastními silami?

Jasně, že jde. Všechno jde, jen malé děti se musí nosit, jak se říká J. Řešení je jednoduché. Velmi kvalitní, důkladná, neuspěchaná příprava. Pečlivé měření spotřeb, plánování provozu spotřebičů, modelování variant spotřeby, dívat se na spotřebu reálně, ne růžovými brýlemi.  Namodelovat si různá ročné období, různé obsazení domácnosti, vysledovat zvyky členů domácnosti. Nastudovat typy komponentů, jejich parametry, vlastnosti, zkušenosti, poptat více firem, porovnat, ptát se. Týdny běhat s měřákem po bytě či domu a měřit. Pak také sledovat osvit, zastínění panelů, kolik hodin svítí a spoustu dalších věcí. Je toho hodně co musíte udělat, abyste nebyli zklamaní ze své ostrovní FVE a naplnila, co očekáváte. K čemu Vám bude sice levná, ale neužitečná elektrárna, nebo drahá, kterou nevyužijete. Nebo úplně špatně navržená. Elektrárna má po uvedení do provozu sloužit Vám a ne Vy jí.

Nám tohle trvalo skoro rok. Trefili jsme se pak napoprvé.  Přidávali jsme jen pár panelů na zimu, jinak nic. Ale stojí za tím přes půl roku příprav. A už fungujeme tři roky. Ale kdo je ochoten tomu věnovat tolik času a energie? Málokdo. Přitom jde o hodně peněz.

Nebo si nechat poradit?

Řešením je nechat si poradit, nechat si vypracovat návrh a spolupracovat na něm. Od někoho, kdo tomu rozumí, kdo má již zkušenost, ví, co lze očekávat a zná problematiku ostrovní FVE. Opravdu nestačí mít jen odhodlání, nadšení a víru. Jde tu přeci o Vaše peníze.

Nešetřete v rozpočtu na návrhu, který Vám nabízí realizační firma, nebo si zaplaťte návrh od nezávislé firmy či odborníka, a použijte ho na poptávku u firem. Odborné firmy totiž mluví ve wattech, voltech, ampérech a ne všichni tomu rozumí. Uživatele zajímá užitná hodnota, ne technické údaje. Tak vzniká spousta nedorozumění, která končí úplně zbytečným konfliktem. Spolupracuji s jednou firmou a snad každý případ, kde si zákazník trvá na svém, že mu jím vybraná sestava stačí, končí stejně. Do několika měsíců přidáváním kapacity akumulátorů, výměnou měniče za výkonnější nebo přidáním panelů. Vše stojí peníze za demontáž, novou montáž, cestovní náklady firmy. A to nepočítám co s nepotřebnými vyměněnými komponenty. V lepším případě Vám je firma vezme na protiúčet zpět, v horším prodáváte přes bazar na internetu. V obou případech samozřejmě za cenu nižší než pořizovací. Tomu se dá vyhnout.

I my Vám můžeme pomoci.

Jste-li vážný zájemce rozhodnutý pro realizaci, a pokud byste nikoho nesehnali, nebo úplně nevěříte návrhu realizační firmy, nebo máte pocit, že sami nezvládnete, nebo nemáte čas, nebo se tím prostě nechcete sami zabývat, pak zkuste kontaktovat nás. Jednou z našich služeb jsou i návrhy elektrárny, pomoc s komunikací s dodavateli, vyhodnocení poptávek a další služby.

Nový dům si také většinou neprojektujete sami, ale najmete si odborníka, rozvod elektřiny také ne.  Výdaj za ostrovní FVE je v řádu statisíců a to už se vyplatí neexperimentovat a raději si také najmout zkušeného uživatele nebo odborníka. Nejlépe nezávislého co neprodává ani elektrárny ani komponenty a udělá návrh s ohledem na Vaše potřeby, ne s ohledem na to, co právě potřebuje prodat.

Uvažujete-li o své vlastní ostrovní FVE zkuste se na nás obrátit.

Můžeme Vám jen poradit, můžeme Vám pomoci s vypracováním návrhu, který pak použijete na poptávky u firem, můžeme pro Vás posoudit návrhy firem, jak vyhovují Vašim potřebám. Mluvíme jazykem uživatelským, nikoliv elektrikářským.

Na možnosti se podívejte v naší nabídce poradenství.

Z Nezávislého domu zdraví Karel Otýs

Kontaktovat mně můžete na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">karel@nezavislydum.cz, nebo na telefonu 602447905.

Číst 2981 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte