Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

středa, 27 srpen 2014 12:42

Energetická kázeň je důležitá

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

V naší ostrovní domácnosti jsme museli zpočátku zavést přísnou energetickou kázeň. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, na co vše nám vystačí energie, vlastně jsme si šli do neznáma. Teoreticky jsme vše měli nastudované a spočítané, ale ta praxe, potvora jedna je vždy bohužel úplně jiná.

Takže jsme se pro jistotu od začátku začali řídit hláškou z jednoho českého filmu – „kázeň je důležitá, tak to má být“.

Myšlení ve wattech

Základem zavedení režimu energetické kázně bylo „myšlení ve wattech“.  Ne myšlení v penězích, kolik nás elektřina stojí (nás totiž nestojí nic J), ale kolik nás jednotlivé činnosti stojí wattů. To je v podmínkách ostrovního provozu jediná možnost jak efektivně využít vyrobenou energii, nezůstat bez ní, ale také nenechávat energii nevyužitou (když už je zdarma J).

 Každou činnost jsme si po vyzkoušení a změření wattmetrem ocenili ve wattech a na každý den jsme si dělali plán, co si můžeme energeticky dovolit. Odhadli jsme kolik energie bude k dispozici a naplánovali činnosti. Ve wattech bylo oceněno vše, nejen provoz pračky, ale i na příklad kolik wattů stojí hodina svícení každé úsporné žárovky, kolik stojí hodina provozu televize, notebooku a další činnosti.

Tento systém nám umožnil velmi efektivně a jednoduše řídit spotřebu naší domácnosti. Mimo jiné i s využitím kategorizace spotřebičů zmíněné ve druhém bodě desatera energetického ostrovníka.

Ostrov vejde po určité době do krve

Tento způsob uvažování byl nutný prvních pár měsíců, než nám vešel rytmus ostrovního energetického života do krve. Dnes to již neděláme.  Ostrovní život se nám stal tak samozřejmým, že necítíme žádná omezení a jediné co stále plánujeme je provoz velkých spotřebičů. Ráno koukneme na stav energie v bateriích, pak následuje pohled na oblohu a výhled počasí a hned víme, co si můžeme dovolit.

Je faktem, že předpověď počasí se stala jedním z našich nejoblíbenějších pořadů a také jsme se naučili číst chování přírody. A chování přírody podřizujeme svůj rytmus života.  Takže svoje chování a plány měníme i během dne. Například ráno prší a je zataženo, a skoro nic se nevyrobí, takže odkládáme energeticky náročnější činnosti, vaříme na plynu. Pokud během dne vysvitne slunce tak začneme na vaření používat elektřinu a je-li předpoklad delšího svitu tak pustíme třeba pračku. Pokud jsou více vybité baterie, tak nejprve počkáme, až se dobijí a teprve pak spustíme energeticky náročnější činnosti.  Vypadá to složitě, ale opravdu po pár měsících už nám to ani nepřijde, je to samozřejmé automatické. Vlastně si už ani neumíme představit, že by to mohlo být jinak.

Takže není třeba se ostrovní FVE bát.

Na tento článek stál 44 W, tj. asi 1,5 provozu notebooku ( 30 W) a 1,5 hodiny provozu stolní lampičky se zářivkou o výkonu 9 W (14 W).

Váš Karel Otýs

Číst 3412 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte