Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

středa, 12 březen 2014 16:07

Náš zdroj elektřiny

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

V našem domě si veškerou elektřinu vyrábíme sami. Nevedou k nám totiž žádné dráty ani kabely, takže k nám nemají dodavatelé svou elektřinu jak dopravit.
Naším zdrojem elektřiny je ostrovní fotovoltaická elektrárna za občasné výpomoci elektrocentrály. Celý systém je jednofázový.


Na střeše domu jsou FV panely, které přeměňují energii ze slunce na stejnosměrné napětí. To teče do akumulátorů. Energie, která je potřebná na momentální spotřebu domu z akumulátorů ihned odtéká do měniče. Měnič mění stejnosměrné napětí na střídavé 230 V, na něž fungují spotřebiče v naší domácnosti. V případě, kdy je aktuální spotřeba domu nižší než výroba z panelů, tak se přebytečná energie akumuluje v bateriích. V případě, kdy je aktuální spotřeba domu vyšší než výroba, doplňuje se rozdíl z akumulátorů. Mezi panely a akumulátory je solární regulátor, který reguluje tok energie z panelů do akumulátorů podle úrovně jejich nabití a chrání je proti přebití. Postupně snižuje při dobíjení napětí se zvyšujícím se procentem nabití akumulátorů, až v případě plného dobití panely odpojí. Na akumulátory jsou ještě připojené aktivní balancéry, které zajišťují rovnoměrné dobíjení všech článků, a vyrovnává napětí mezi nimi.
Pokud nastane situace, že pro naši spotřebu nestačí ani energie uložená v akumulátorech, zapínáme benzínovou centrálu, kterou akumulátory dobijeme. Taková situace nastala vícekrát během zimy a tuto situaci jsme řešili systémově zvýšením počtu panelů a tím zvýšením zisku energie ve dnech kdy je málo světla a také jsme na ní reagovali snížením spotřeby v době, kdy byl výroba nízká.
Start centrály je manuální, to znamená, že ji musím startovat ručně. Existují sice možnosti automatického startu centrály na základě úrovně vybití baterií, ale tento způsob nevyužíváme.
Stav disponibilní energie nám ukazuje baterry monitor, který v procentech ukazuje, kolik energie máme v akumulátorech k dispozici (jednoduše lze přepočítat na disponibilní watthodiny), tak víme, jak dlouho ještě vystačíme a jak se máme energeticky chovat v dalších dnech. Koukneme na stav akumulátorů, na výhled spotřeby a na počasí a podle se rozhodneme, zda je nutno zapnout centrálu, nebo stačí dočasně omezit spotřebu a počkat až bude svítit a baterie se dobijí ze slunce. Takovýto přístup nám umožňuje uzpůsobovat svoji spotřebu energie možnostem zdroje a žít více v souladu s možnostmi, které nám dává příroda.

Příští články:

  • Uvažujete o vlastní ostrovní FVE? Poradíme Vám jak začít.
  • Jak si žije s ostrovní FVE, jaké spotřebiče a jak používat.
  • Jak vybírat baterie.
Číst 3216 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte