Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

neděle, 27 duben 2014 13:03

Ostrovní elektrárna na klíč nebo svépomocí?

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Tak to je tedy dilema hodné samostatného článku. Když jsem se začal zajímat o problematiku ostrovních FVE, tak jedna z prvních věcí na kterou jsem narazil, byla existence dvou táborů, z nichž jeden sveřepě hájí svépomocnou realizaci ostrovních FVE a realizační firmy považuje div ne za příživníky, kteří si nechají platit za něco co je přeci tak jednoduché, že to zvládne každý. Pak je tu druhý tábor těch, kteří elektřině nerozumějí a chtějí si ostrovní FVE nechat udělat na klíč od odborné firmy. Kdy jsem se před dvěma lety začínal shánět informace, tak byl druhý tábor v naprosté menšině. Realizace ostrovních FVE byla v podstatě záležitostí fandů do elektřiny, a těch kterým je elektřina zaměstnáním nebo koníčkem. Realizačních firem nebylo mnoho, vlastně byl problém solidní sehnat.

V současné době jde vývoj směrem k růstu zastoupení realizací na klíč. Souvisí to se stále větší popularizací energetické nezávislosti a také tím, že se objevily nové malé firmy, založené nadšenci, kteří se postupně od svého koníčku propracovali až po založení firmy a postavili svoje podnikání na tomto novém trendu. 

Nicméně na internetových fórech stále probíhá diskuse na téma svépomoc či na klíč. Já osobně jsem zastáncem realizace na klíč a plně respektuji rozhodnutí každého o tom, jak si ostrovní FVE bude realizovat.

Slýchávám, že ostrovní FVE je jako stavebnice. Jednoduché, že si to každý průměrně zdatný umí postavit sám. Nakoupí díly, propojí dráty, nastaví dle návodu, případně podle rad zkušenějších a ono to vyrábí elektřinu. A když už si to dotyčný postaví, tak se o FVE také stará, vylepšuje, sleduje, nastavuje, udržuje. Prostě se taková FVE stane pro některé koníčkem,  zábavou, stejně jako pro jiného opravování auta anebo sbírání známek. S takovou elektrárnou pak dotyčný experimentuje a neustále ji vylaďuje. Zabírá mu hodně času, je to prostě jeho koníček.

Ano, taková elektrárna dává energii stejně jako FVE postavená na klíč. Ale ve většině případů vznikne z nadšení muže v rodině a ostatní členové rodiny jsou opravdu tzv. mimo. V momentě, kdy muž nebude schopen z jakýkoliv  důvodů se o FVE starat, tak buď je rodina bez elektřiny, nebo přepíná na distribuční síť. Pak se ovšem opravdu nejedná o soběstačnost, ale o koníčka jednoho člena rodiny. O skutečné soběstačnosti či nezávislosti můžeme mluvit pouze v případě, kdy bez ohledu na to kdo je doma, kdo je elektrikářsky schopný či neschopný, kdo je zdravotně fit či není fit, prostě jede a spolehlivě dává elektřinu. Bez ohledu na to, jak je kdokoliv z rodiny energeticky vzdělán. Teprve když FVE běží bez problémů a nevyžaduji si žádnou péči kohokoliv z rodiny, tak je skutečně soběstačným pomocníkem. Ideální je stav, kdy prostě o FVE nevíte, běží, dává elektřinu a nic za to nechce.

Z uvedeného jistě vyplývá, jaké varianty jsem zastáncem. Jasně, realizace na klíč odbornou firmou. Co to znamená. Na základě Vašeho zadání (které jednoduše připravíte, budete-li se držet popisu jednotlivých bodů Desatera začínajícího energetického ostrovníka, které postupně zveřejňujeme), Vám firma připraví návrh, který s vámi projde a po Vašem odsouhlasení zrealizuje. Vše máte pod kontrolou, na vše se můžete zeptat a solidní firma Vám to jistě bez problémů a laicky vysvětlí. Když jsem to pochopil já, pochopí každý J.

Cílem by mělo vždy být, aby elektrárna byla jednoduchá, bez zbytečných složitostí. Žádné složité řídící programy, pouze to co nezbytně nutně potřebujete. Cílem je minimální starost o elektrárnu, ideálně o ní nevědět. Cílem je, aby sloužila jako zdroj elektřiny, nic víc, nic míň. Prostě musí sloužit ona Vám a ne Vy ji.

Při úsilí o soběstačný život ve všech jeho oblastech se nemůže Váš čas točit jen kolem elektřiny a elektrárny. Máte spoustu jiných starostí – i důležitějších – vodu, jídlo, dřevo – které Vás stojí mnoho času a práce. Soběstačný život není totiž jen romantika, ale především práce. A proč si ji zbytečně přidělávat ještě starostí o FVE. Myslete také na to, co se stane, když v případě, že FVE realizujete svépomocí, nebudete mít možnost se jí delší čas věnovat – rodina zůstane bez elektřiny, nebo v lepším případě přepne na DS.

U nás je FVE zrealizována na klíč odbornou firmou, kterou založil nadšenec. Jeho přístup je osobní, vše vysvětlí, že to pochopíme a elektrárnu postavil tak, že o ní prakticky nevíme. Je to pro nás jen a pouze zdroj elektřiny, nic víc, nic míň.  Stačí nám jen umět číst a znát čísla, abychom si mohli přečíst kolik zbývá kapacity v bateriích na displeji bateriového monitoru, a v zimě dolít benzín do centrály a otočit klíčkem, což zvládne v naší rodině každý kromě psů a koček.

A námitka ohledně ceny. Často slýchávám, na klíč je to drahé, firmy neví, co by za to chtěly. Na to jednoduchá odpověď – není to rozhodně dražší než realizace svépomocí. Proč?  Jednotlivé díly většinou firma koupí výhodněji, vše Vám vhodně zkompletuje a dodá Vám hotovou funkční elektrárnu se zárukou. Cena montáže je běžná, nijak se nevymykající z běžných sazeb slušných řemeslníků. Z vlastní zkušenosti musím říct, že hodinová sazba je zde rozhodně nižší než v například ve značkovém servisu aut, a tu už bereme většinou jako samozřejmou. Ano, i zde se najdou šťoralové, kteří budou argumentovat nákupem dílů ze zahraničí za nižší ceny, ale co ten čas s tím strávený, ne každý umí cizí jazyk, co v případě problémů s dodávkou či funkčnosti dílu? Při započtení všech těchto faktorů do ceny už to tak růžové není.

U realizace na klíč je důležité, že je dodávka FVE na klíč jako celek, ne dodávka jednotlivých dílů a práce.  Realizační firma tedy nese odpovědnost za funkčnost celé FVE, nejen za jednotlivé součásti. To je zdánlivě nevýznamné, ale v praxi dost velký rozdíl. Vezměme si příklad, že se nám cosi pokazí a nevíme přesně co. Když budeme mít FVE složenou z jednotlivých dílů, které jsme si sami nakoupili a sestavili z nich FVE, tak musíme sami pátrat co je špatně, pak příslušný díl odeslat k reklamaci či opravě a čekat na výsledek. Na vyřízení reklamace je třicet dnů a po tu dobu je n FVE jen na okrasu, neboť nic nemůže vyrábět. Máte s tím starosti, spoustu ztraceného času. Naproti tomu, když je FVE realizována na klíč, tak firma nese záruku za funkčnost. V případě problémů solidní firma hned přijede, závadu odstraní, případně při nefunkčnosti některého dílu ho vymění, při reklamaci Vám zapůjčí jiný, a Vy vyrábíte elektřinu dál. Pokud máte polostrovní FVE se zálohou v DS, tak pro Vás není tento argument zřejmě důležitý. Pokud však je FVE pro Vás jediným zdrojem elektřiny, tak je to pro Vás zásadní věc. Naše vlastní zkušenost potvrzuje napsané. Náš dodavatel v případě problémů neprodleně přijede, či situaci vyřeší.  Může se na dálku připojit přes PC do naší FVE a zjistit závadu, či změnit nastavení, v případě nutnosti přijede.

Takže co s tím. Je na každém jak se rozhodne.  Kutil elektrikář či ten kdo má elektřinu jako profesi, bude asi preferovat svépomoc. Stejně jako si opravář aut sám opraví auto. Pro nás ostatní doporučuji realizaci na klíč. Myslete nejen na to jak FVE postavíte, ale zda se o ni chcete starat, a co budete dělat, až se některá součást porouchá. Je na každém co zvolí. Přeji šťastnou volbu a potřebujete-li doporučit spolehlivou firmu na realizaci, napište, rádi Vám poskytneme doporučení.

Číst 4247 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte