Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

neděle, 30 březen 2014 22:10

A není ta ostrovní FVE nějaká drahá?

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Otázka v titulku je snad jedna z nejčastějších otázek, které dostáváme. A druhá nejčastější je :  Za jak dlouho se náklady na ostrovní FVE vrátí? Pokud Vás zajímají odpovědi, čtěte dál.

Návratnost.

Na řešení efektivity nákladů vložených do ostrovní FVE existuje spousta různých pohledů. Jako nejlogičtější se na první pohled zdá výpočet návratnosti na základě rozpočtu nákladů za úsporu elektřiny odebírané z distribuční sítě.

Ostrovní  FVE stojí nějaké množství peněz, ale díky ní si vyrobíme část energie sami a nemusíme za ní platit dodavateli. Propočet se zdá být v tomto případě jednoduchý: cenu FVE vydělíme roční úsporou a máme návratnost v letech. Řekněme, že nám vyjde například 1é let. Kdo ví, jaká bude cena energie za 10 let, nebo za 5 let, nebo příští rok, ať se přihlásí.  Nikdo.  Proto se při tomto propočtu návratnosti počítá se současnou cenou upravenou o různé koeficienty, které jsou ovšem spíše věštěním ze skleněné koule.

Uvedený propočet návratnosti používá řada odborných firem i těch, co si dělají ostrovní FVE svépomocí a to zejména v případech, kdy budují poloostrovní systémy, kdy ostrovní FVE nahrazují část odběrů z distribuční sítě a nadále odebírají ze sítě v době, kdy vyrobí méně, než spotřebují, nebo nemají již dostatečnou kapacitu v bateriích. Pokud v těchto případech zůstává většinou spotřeba domácnosti zachována i po instalaci FVE, tak propočet může být relativně přesný. Doba návratnosti pak záleží na individuálním provedení konkrétní FVE a spotřebě domácnosti. Co je mi známo, tak doba návratnosti počítaná pro popsané situace se pohybuje kolem 10 let pro modelovou domácnost. Tato situace je se zachováním spotřeby je však velmi výjimečná, vyskytující se pouze minimálně.

Pozor na úsporyJ.

Ve většině případů realizují svou FVE  úsporně naladěné domácnosti, které se snaží svoji spotřebu přizpůsobit možnostem výroby své FVE, aby minimalizovali vlastní odběr z distribuční sítě. V takovém případě dochází z instalací FVE k poklesu spotřeby domácnosti. Logicky, pokud už jsme investovali do FVE, tak se snažíme platby dodavateli minimalizovat. Pak jsme v situaci, kdy máme po instalaci FVE nižší spotřebu než jsme měli před tím, kdy jsme odebírali elektřinu výhradně z distribuční sítě. Paradoxně zde dochází k situaci, že čím se více přizpůsobíme FVE (zejména v době kdy vyrábí méně) tím prodlužujeme návratnost prostředků vložených do FVE. Návratnost počítána klasickým způsobem, kterým se počítá návratnost investic, se nám začíná prodlužovat a na první pohled již investice nevypadá tak výhodně. To jsme si, ale způsobili sami našim šetřenímJ

A jak je to na skutečném ostrově?

V případě, že máme skutečný plnohodnotný ostrov, je to s návratností ještě složitější. Skutečným ostrovem mám na mysli situaci, kde jste na ostrovní FVE závislí a nejste připojeni do distribuční sítě. Pak Vám nezbývá nic jiného než své potřeby ve spotřebě elektřiny plně přizpůsobit možnostem své ostrovní FVE. To je i naše situace, takže ji znám nejlépe a na vlastní kůži. Zde je úplně jedno co a jak jste spotřebovávali dříve, když jste byli připojeni k distribuční síti. Zapomeňte na to. Spotřebu je nutno nastavit zcela znovu v souladu s možnostmi Vaší ostrovní FVE. Dochází zde k radikálnímu snížení spotřeby proti situaci, kdy jste odebírali elektřinu z distribuční sítě.  Slovem radikálně mám na mysli i násobně nižší objem než dříve. V našem konkrétním případě jsme asi na 20 % předchozí spotřeby. Přijde mi to naprosto přirozené, začnete svůj život přirozeně přizpůsobovat možnostem zdroje a přirozeně třídit co je pro Vás z hlediska spotřeby elektřiny důležité a co ne. Budete-li počítat i zde návratnost klasickým způsobem, tak vyjdou nesmyslná čísla a nedopočítáte se. Proč? Nevrátí se Vám tímto propočtem do konce života. K rozhodujícím úsporám dochází při realizaci a nastavení následné spotřeby a nejlepší je vždy taková energie, kterou nespotřebujete.

Co s tím?

No výsledek všech propočtů bude zřejmě vždy takový, že elektřina ze sítě je levnější. Proč je potom tedy tolik lidí, kteří si budují poloostrovy a dokonce i tací, kteří si budují ostrovy? Proč, když je to podle klasických propočtů ekonomicky nevýhodné? Neumí počítat, nebo jsou to blázni, co neví co s penězi? Ani jedno ani druhé. Myslí prostě jinak.

Ostrovní, a vlastně i poloostrovní FVE přináší totiž především jiné efekty, které se nám do klasických propočtů návratnosti nevejdou. Jaké?

Naučí Vás šetřit elektřinu.

Učí nás něco, co většina nás už dávno zapomněla. A to, že přírodní zdroje jsou omezené a měli bychom se jim přizpůsobit my, nikoliv zdroje nám.  To je podle mě jeden z nejdůležitějších faktorů, kterému se musíme učit a to rychle, než budeme mít jako civilizace problém.

Neznáte výpadky dodávek elektřiny ze sítí, netýkají se Vás žádné odstávky.

Musíte se sice přizpůsobit zdroji, ale pokud to uděláte, tak máte energii pořád. Žádné odstávky oznámené na sloupu elektrického vedení Vaším distributorem, žádné starosti, že se Vám zkazí jídlo v lednici a rozmrzne mrazák. Žádné starosti s přetopením kotle, když nejde čerpadlo z důvodu nenadálé poruchy sítě v době, když jste zrovna v práci. Žádné starosti s dostupností vody z vrtané studny, kterou bez elektřiny prostě nedostanete ze země. Jste-li při své práci závislí na elektřině, neřešíte situace, že ji nemáte a tudíž ani případné škody z toho plynoucí. Prostě máte elektřinu pořád. Tento stav se opravdu těžko dostává do ekonomických propočtů a oceníte ho až v době, kdy nastane. Podle mě něco co nelze ani penězi vyjádřit.

Řešení případného blackoutu.

Už i odborníci říkají, že v případě dlouhodobého rozsáhlého výpadku elektrické energie, tzv. blackoutu otázka nestojí, jestli bude, ale kdy bude. Jistě tedy jednou nastane. O tom, co se bude dít po blackoutu a co vše nebude fungovat si můžete přečíst v jednom ze sdílených článků na naší facebookové stránce. Budete-li mít svoji vlastní FVE, následky blackoutu budou pro Vás nepochybně mírnější, protože Vy elektřinu mít budete. Například máte-li jako zdroj pitné vody vrtanou studnu, je pro Vás v tomto případě elektřina životně důležitá.

Alternativa vůči jiným nákupům.

Vraťme se na začátek k otázkám kolik ta FVE stojí a kdy se náklady vrátí. Častá otázka, dokonce velmi častá. Dobře jistě oprávněná, ale proč se takto neptáme například při koupi osobního auta, drahé sedací soupravy, nové kuchyně, drahé zahraniční dovolené a dalších spotřebních věcí?  Proč jen v případě FVE?  Přijde-li výpadek elektrické energie a blackout, všechny předchozí věcí nám nijak nepomůžou, ale ostrovní FVE rozhodně ano. Navíc nám přináší úspory, na rozdíl od uvedených nákupů. Přesto se ceně FVE dost lidí diví a považuji za příliš drahou, ale cenu nového či ojetého osobního auta považuje za normální. Osobně se na to dívám tak, že užitná hodnota FVE je s dalšími uvedenými nákupy nesrovnatelná, tedy výrazně vyšší a při svých nákupech se tím řídím. Je to otázka osobních preferencí. Dnes, když je elektřina bez problémů k dispozici se tento argument nezdá silný, ale v případě až nebude, již bude pozdě situaci řešit. Štěstí totiž přeje připraveným!

Snížení provozních výdajů domácnosti

Neznám nikoho, kdo by rád platil složenky a účty za elektřinu. Pořád rostou, ať si říkají dodavatelé a média co chtějí a jsou zásadním výdajem každé domácnosti. Rovněž neznám nikoho, kdo by se tohoto výdaje rád nezbavil. Nikdo nevíme, do jaké životní situace se v budoucnu dostaneme, zda budeme mít dost finančních prostředků například na úhradu účtu za elektřinu. A když účet neuhradíme, tak nás dodavatele pochopitelně odpojí a nebudeme mít elektřinu žádnou. Jistě, dnes se nám to může zdát jako hypotetické situace, ale co když se to stane. Při plánování vydání (viz alternativa vůči jiným nákupům) mějme na paměti i tento faktor. Počáteční investice do FVE v době, kdy ji můžeme financovat, nám výrazně sníží či úplně odstraní účty za elektrické energie, což se může v době nedostatku finančních prostředků velmi hodit. Máte pak energii, i když neplatíte žádné účty.

Přípojka versus ostrov.

Tento způsob srovnání výhodnosti se týká výlučně ryze ostrovní FVE bez přípojky z distribuční síti. Přichází do úvahy v případě pořízení nového domu ať už koupí či novostavbou, kdy není vyřešena přípojka elektřiny až k domu. Pokud je přípojné místo dále než 50 metrů od Vašeho budoucího rozvaděče tak to Vás to bude něco stát. Náklady na přípojku nad 50 metrů si hradíte sami. Pak je kalkulace výhodnosti velice jednoduchá. Porovnáváme náklady na přípojku s náklady na ostrovní  FVE. Pozor nezapomenout, že k nákladům na přípojky musíme připočíst další platby za energii distributorovi, které v případě ostrovní FVE nejsou. Čím dále je přípojné místo, tím pravděpodobnější je výhodnost ostrovní FVE. Mám zde vlastní zkušenost, náklad na přípojku ve vzdálenosti 700 m byl dvojnásobný než náklady na FVE a to nepočítám další platby ze elektřinu.

Navíc FVE je od návrhu hotova během týdne, kdežto realizace přípojky je mnohaměsíční maraton času a nervů, běhání po úřadech a řešení souhlasů vlastníků dotčených pozemků. Volba je zde tedy více než jasná.

Tak je to výhodné nebo ne?

Rozhodně ano. Mít vlastní elektřinu je fajn ne? Viz výše. Chcete-li vědět více na toto téma, i na téma úspor elektřiny spojených s naší instalací ostrovní FVE zkuste navštívit některou z našich přednášek. Bližší informace o nich naleznete na našich facebookových stránkách.

Váš SK

Číst 3966 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte