Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

pondělí, 02 květen 2016 00:00

Návrh ostrovní elektrárny je jako projekt

s3210006
Tento článek nemá být strašením nebo nadměrným zdůrazňováním významu návrhu ostrovní FVE.  Článek má být jen výčtem faktů a vysvětlením významu vlastního návrhu ostrovní FVE, s jehož podceňováním se stále potkávám.  Znám řadu lidí, kteří si nechali postavit ostrovní (vlastně poloostrovní, protože jsou napojeni na síť, a FVE využívají jen pro částečné pokrytí svých energetických potřeb elektrárnu). Naprostá většina z nich se domnívala, že ví jak FVE navrhnout. A nikoho nepotřebují.  Nebo proto, že nevěřili dodavatelské firmě. Jak to udělali?

pondělí, 09 březen 2015 00:00

Den energetické svobody

Energie ze slunce
Den energetické svobody je významný den v životě každého energetického ostrovníka. V Nezávislém domě ho již slavíme druhý rok a vždy se na něj velice těšíme a toužebně ho vyhlížíme.

Co je to vlastně za den, čím je tak významný?

V našem ostrovním systému a vlastně v téměř ve všech, které jsou dobře navrženy (o tom, jak je dobře navrhnout píšeme zde) je celoroční energetická bilance kladná. Znamená to, v rámci celého roku vyrobíme více energie, než spotřebujeme. Což ovšem neznamená, že ji máme vždycky dost. Naopak. V létě ji máme až několika násobně více než spotřebujeme. Naopak v zimě je tomu přesně naopak. Jsou dny, kdy systém nevyrobí ani tolik, kolik sám spotřebuje na svůj vlastní provoz.

V rámci cyklu Kupředu do minulosti Českého rozhlasu Dvojky s námi vznikl rozhovor o technických detailech cesty k energetické soběstačnosti. Více pdoorbností pak samozřejmě naleznte zde na webu a přesný postup v našem Desateru energetického ostrovníka. jeho jednotlivé body postupně podrobně rozebíráme. 

Výše zmíněný rozhovor si můžte přečíst kliknutím na odkaz výše, nebo si ho můžete na stránkách pořadu Kupředu do minulosti.

Váš soběstačník karel

středa, 27 srpen 2014 18:25

Tipy na úspory elektřiny - pračka

Celkový pohled na zapojení
Přinášíme Vám první z tipů na snížení celkové spotřeby elektřiny a na snížení výkonové špičky spotřeby.

Praní prádla.  

Bezesporu činnost, bez které se neobejde žádná domácnost. Pračka je jedním z nejpoužívanějších spotřebičů v domácnosti, ale bohužel i jeden z nejnáročnějších na spotřebu elektřiny. Některé prací programy spotřebují i více než 2kWh elektrické energie na jeden prací cyklus a špičková spotřeba praček je až přes 2 kW. Poradíme Vám tip, který nám pomohl výrazně a přitom s minimálními náklady výrazně snížit spotřebu elektřiny pro provoz pračky. Je jednoduše aplikovatelný kdekoliv, nejen v energeticky nezávislém domě.

středa, 27 srpen 2014 12:42

Energetická kázeň je důležitá

V naší ostrovní domácnosti jsme museli zpočátku zavést přísnou energetickou kázeň. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, na co vše nám vystačí energie, vlastně jsme si šli do neznáma. Teoreticky jsme vše měli nastudované a spočítané, ale ta praxe, potvora jedna je vždy bohužel úplně jiná.

Takže jsme se pro jistotu od začátku začali řídit hláškou z jednoho českého filmu – „kázeň je důležitá, tak to má být“.

středa, 27 srpen 2014 11:44

Náš zdroj energie II.

Celkový pohled na panely
V minulém článku o našem zdroji elektřiny chyběli fotografie. Ještě jsem nevěděl jak fotografie vkládat na web. Teď už to vím, tak je čas pro další článek o našem zdroje elektřiny tentokrát včetně podrobné fotodokumentace. Popis je laický, tak jak to vidím jako uživatel – laik v elektrotechnice. V žádném případě si nedělám nárok na odborný popis. Věřím, že většině z budoucích možných vlastníků ostrovní FVE je takový laický popis bližší než záplava parametrů a technických údajů.

Před časem jsme připravili rozhovor pro Český rozhlas - pořad Kupředu do minulosti. Český rozhlas se nakonec rozhodl rozhovor nezveřejnit. Přišlo mi škoda nechat rozhovor ležet v šuplíku (vlastně dnes už se rozhovory nedávají do šupláku, aledo složky v PC :-) ).

TTak ho zveřejňuji zde. I když většinu věcí z něj zde probíráme či budeme probírat, tak forma rozhovoru myslím zase o něco přiblíží důvody proč jsme se rozhodli být energeticky soběstační a jaké je to tak žít. Tak hezké počtení :-). 

Tak to je tedy dilema hodné samostatného článku. Když jsem se začal zajímat o problematiku ostrovních FVE, tak jedna z prvních věcí na kterou jsem narazil, byla existence dvou táborů, z nichž jeden sveřepě hájí svépomocnou realizaci ostrovních FVE a realizační firmy považuje div ne za příživníky, kteří si nechají platit za něco co je přeci tak jednoduché, že to zvládne každý. Pak je tu druhý tábor těch, kteří elektřině nerozumějí a chtějí si ostrovní FVE nechat udělat na klíč od odborné firmy. Kdy jsem se před dvěma lety začínal shánět informace, tak byl druhý tábor v naprosté menšině. Realizace ostrovních FVE byla v podstatě záležitostí fandů do elektřiny, a těch kterým je elektřina zaměstnáním nebo koníčkem. Realizačních firem nebylo mnoho, vlastně byl problém solidní sehnat.

V současné době jde vývoj směrem k růstu zastoupení realizací na klíč. Souvisí to se stále větší popularizací energetické nezávislosti a také tím, že se objevily nové malé firmy, založené nadšenci, kteří se postupně od svého koníčku propracovali až po založení firmy a postavili svoje podnikání na tomto novém trendu. 

neděle, 30 březen 2014 22:10

A není ta ostrovní FVE nějaká drahá?

Otázka v titulku je snad jedna z nejčastějších otázek, které dostáváme. A druhá nejčastější je :  Za jak dlouho se náklady na ostrovní FVE vrátí? Pokud Vás zajímají odpovědi, čtěte dál.

sobota, 22 březen 2014 18:39

Desatero energetického ostrovníka

Připravili jsme pro Vás souhrn deseti kroků vedoucích k relalizaci Vaši vlastní ostrovní elektrárny.

Často dostáváme dotazy na to, jak začít a jak realizovat energetickou soběstačnost. Slýcháváme věty jako:

„my bychom chtěli také svoji ostrovní elektrárnu, ale nevíme jak na to“,

středa, 12 březen 2014 16:07

Náš zdroj elektřiny

V našem domě si veškerou elektřinu vyrábíme sami. Nevedou k nám totiž žádné dráty ani kabely, takže k nám nemají dodavatelé svou elektřinu jak dopravit.
Naším zdrojem elektřiny je ostrovní fotovoltaická elektrárna za občasné výpomoci elektrocentrály. Celý systém je jednofázový.