Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O nás

Jsme běžná česká rodina, která se rozhodla nastoupit cestu k soběstačnému a nezávislému životu. Na tuto cestu jsme se vydali z  života, v němž jsme bydleli v běžném domě s přípojkami, chodili do práce, platili složenky, kupovali běžné spotřební věci, jezdili na dovolené a prostě žili jako většina lidí. Než jsme tuto cestu nastoupili, hodně času jsme strávili přemýšlením jak začít, jak vlastně dospět k soběstačnému bydlení a životu vůbec. Zkušeností jiných nebylo mnoho, takže jsme postupovali více méně intuitivně jak nás cit a srdce vedly.
Absolutní soběstačnost je dlouhodobý cíl, k němuž vede daleká cesta. Proto jsme si tuto cestu rozdělili na několik částí.
Základem bylo si stanovit, co vlastně od soběstačného bydlení očekáváme, na čem chceme být nezávislí a jak a v čem soběstační.
Našim cílem bylo v první fázi bydlení bez nutnosti přípojek elektřiny, vody, tepla, plynu, tak abychom nemuseli platit žádné účty energetickým společnostem.
Logicky následovala inventura finančních výdajů s cílem jejich minimalizaci jen na ty skutečné nezbytné k soběstačnému životu. Totéž následovalo se všemi věcmi, nářadím, přístroji, prostě vším co jsme vlastnili. Sami jsme byli překvapeni kolik peněz zbytečně utrácíme a kolik věcí jsme si někdy v minulosti koupili a nevyužíváme je a nesou sebou jen nároky na peníze a čas. Najednou jsme zjistili, že velká část finančních vydání souvisí s neustálým nedostatkem času, časovým stresem, kdy jsme peníze vydávali impulsivně, jak se později ukázalo i za zbytečné věci a také jsme z důvodu nedostatku času nakupovali řadu služeb či přístrojů na ulehčení práce a úsporu času, což ovšem generovalo další náklady.
Prostě začarovaný kruh, který bylo třeba protnout.
Zásadní bylo tedy dosáhnout minimalizace nákladů a získání maximální časové nezávislosti. Rozhodli jsme se proto zbavit všech věcí, které přímo neslouží k zajištění zdrojů pro život a stejně tak všech výdajů, které nesouvisí s opravdu zásadními a potřebnými činnostmi a věcmi pro náš život. Sami jsme byli překvapeni, kolik věcí najednou nepotřebujeme a kolik peněz z nich můžeme získat.
Mimo jiné jsme i náš stávající dům shledali jako zbytečně velký.
Prodejem domu a věcí jsme vyřešili všechny a půjčky a závazky a náš další život jsme se rozhodli realizovat maximálně soběstačně, s minimem finančních nákladů pouze v rámci zdrojů, které jsme měli k dispozici.
Následovala koupě malého domku bez přípojek, skutečného ostrovního domu, instalace ostrovní fotovoltaické elektrárny pro zajištění vlastní elektřiny, vyřešení topení, zdroje vody. Smyslem našeho života se stalo úsilí o soběstačnost a do budoucna jsme se rozhodli vykonávat jen činnosti nezbytně související se zajištěním zdrojů pro život.
Tady začíná naše cesta, na níž potkáváme řadu lidí podobně smýšlejících a realizujících svůj sen o soběstačném životě. Naše stránky tedy nebudou jen o nás, ale i o dalších soběstačných. Budou o zkušenostech komunity lidí, která usiluje o soběstačný způsob života, o tom proč se tak rozhodli, co jim tento dává a bere a v čem může být inspirací pro ostatní.
I Vy se můžete podílet na tvorbě webu, ke všem článků máte možnost po registraci psát komentáře a vzájemně diskutovat, případně sdílet Vaše názory či zkušenosti. Uvítáme i Vaše vlastní zkušenosti se soběstačností v energiích, vodě, teple, potravinách či jiných zdrojích a rádi je zveřejníme. Uvítáme názory podporující myšlenku soběstačnosti, ale zároveň vítáme i názory opačné, kritické i nesouhlasné, vždy podpořené argumenty.

Vaši skoro soběstačníkové .