Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

neděle, 07 únor 2016 00:00

Co nám řekla dnešní debata v OVM o energetické soběstačnosti?

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Myslím, že dnešní debata na OVM – konkrétně ta část s GŘ ČEZu  Benešem a panem Šnobrem, si zaslouží bližší komentování.

Na začátku je asi třeba říci, že na úvod debaty byla plánovaná asi 5-minutová reportáž o našem ostrovním životě, která se tam nakonec dle vyjádření OVM z časových důvodů nevešla. Píši to proto, že další příspěvky, kde jsem vystupoval, měly navazovat na tu reportáž. Toliko vysvětlení, odkud ty příspěvky spadly bez návaznosti.

A nyní k vlastní debatě. Debaty o energetických zdrojích budoucnosti je jistě třeba vést, jsou prospěšné, užitečné a všem mohou otevřít oči. Mohou ukázat, že mít vlastní elektřinu není dnes již nedosažitelné a to ani technicky, ani ekonomicky. Mohou ukázat, že energetické monopoly jsou druh určený k vyhynutí a brzy bude na smetišti dějin a budeme se o nich učit pouze v učebnicích.

Problém je však v tom, že debaty musí vypadat úplně jinak, s jiným obsazením a výrazně detailněji a a názorově vyrovnaněji. Co čekat od debaty, kde hlavní slovo má ředitel energetického monopolu a jeho partner je analytik z J&T? Lze čekat všechno možné, jen ne objektivitu. Čekal by snad někdo nadšení, nebo alespoň reálné zhodnocení situace. Jen blázen. Zcela dle očekávání pan Šnobr ostrovní systémy zlehčoval, bagatelizoval jejich rozvoj a označil je za okrajovou vývojovou větev.

Ale co mně tedy pobavilo opravdu ze všeho nejvíc, byl plán ředitele ČEZU na instalaci ostrovních systémů na střechách domů. Vlastně nevím, zda mi to pobavilo, nebo mi z toho zamrazilo. Z jeho pohledu logická snaha ovládnout nově vznikající trh dříve než to udělá někdo jiný. Je na svém místě a snaží se reagovat na vývoj na trhu. Jeho reakce mimo jiné svědčí o tom, že to zase nebude tak okrajový proud, jak se o něm vyjádřil pan Šnobr. Teď je to ovšem na nás občanech, zda tomuto monopolu něco takového umožníme. Scénář lze totiž velmi dobře odhadnout, nakonec je již vyzkoušený. Jaký bude?

Tak nejdřív bude pokračovat takováto kampaň jako dnes v OVM. Budou probíhat debaty, kam budou zváni jen zástupci energetických firem. Informace budou tudíž jednostranné, jako například v dnešní debatě. Stačí se podívat na poměr času mezi mnou jako zastáncem odpojení a jimi. Byl jsem hezká kulturní vložka na rozjezd debaty, bez možnosti jakkoli reagovat na jejich argumenty. Vyznění navenek – existuje nějaký exot, co se odpojil a je nezávislý na sítích, ale neberte ho moc vážně, tudy cesta nevede. Počkejte na naši nabídku (ČEZu), bude výhodná, budou dotace a pak slovy klasika už jen samá pozitiva a světlé zítřky s ČEZem. Jak to dopadne s těmi, co si takový ostrovní – neostrovní systém ČEzu pořídí. Jako s chytrou horákyní, bude nezávislý – závislý, ostrovní - neostrovní, připojený - nepřipojený. A vše pod všeobjímající zdánlivě laskavou náručí ČEZu. Joj, skoro mi slza ukápla dojetím J.

Tak budíček, pryč ty sne zlý. Pod krásnou laskavou slupkou se skrývá samozřejmě jen jediné, a to snaha o udržení monopolu. Naše zájmy jsou jim naprosto ukradené. Jde jim jen o prachy. Na čemž ani není nic špatného, ale je třeba to nazvat pravým jménem.

Takže toto opravdu není žádná nezávislost a soběstačnost. Je to jen taková hra.

Budeme-li mluvit o skutečné nezávislosti soběstačnosti, tak není jiné cesty než odpojení. Jinak je to jenom jako. Ano není to jednoduché, ale je to jediná cesta, jak monopolům zamotat hlavu a přimět jek nějaké změně. Sluneční energie již není jediná.  Postupuje vývoj i jiných technologií, které umí zajistit dodávky i v částech roku, kdy tolik nesvítí, postupují technologie akumulace a bude klesat jejich cena.

Jsem si jist, že tohle všechno pan ředitel ČEZu  ví a logicky se snaží to uchopit ve prospěch firmy, kterou vede a informace tzv. cedit. Ale to neznamená, že to nejde i jinak. Jde. Bohužel zatím lze tyto informace třeba pracně hledat, třeba u nás na webu.

No člověk to musí vidět i pozitvně. AlespoŇ víme, jak si ČEZ představuje budoucnost v energetice. No doufejme, že bude jiná než si myslí.

Ale co třeba takhle přímá debata zástupců obou táborů – to by bylo něco.

Zdravím Vás z nezávislého domu a v rozboru debaty budu pokračovat zítra. Z častého užití slova ČEZ, jsem už nějaký unavený J.

Karel

Číst 17493 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte