Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

středa, 02 duben 2014 00:00

Slasti a strasti ostrovníka č. 3 - Dva životy

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Již delší přemýšlím o porovnání mého pohledu na život a události v politice, ekonomice dříve, když jsem byl pracovně vytížen od nevidím do nevidím, neustále ve stresu, tak jsem vlastně události jen „skenoval“, pohled a názor si utvářel zkratkovitě. Vše jsem viděl optikou peněz, cen, výhodnosti, efektivnosti. Připadlo mi to normální, zvlášť, když média a politici mě v tomto názoru utvrzovali.

Dnes, v našem novém životě, když si na to vzpomenu, klepu se hrůzou a až mi z toho mrazí, a nechápu, jak jsem mohl takhle přemýšlet. Mohl, tak jako spousta jiných lidí, kteří přemýšlení v hodnotách efektivita, růst a podobně stále považují za normální.

Svůj úspěch poměřují penězi a majetkem. To z nás udělala tato společnost, učinila nás závislými na penězích, na majetku, na tom co si myslí o nás jiní lidé, na tom, abychom si mysleli, že naší tzv. elitu potřebujeme a pokračuje v tom stále intenzivněji. A je úplně jedno jaká strana či hnutí či jaký prďola je zrovna u koryta (pardon – který nás politicky reprezentuje J).

 Soběstačný život mi ukázal úplně jiné hodnoty. Slova jako růst ekonomiky, efektivita, výhodnost, výhodná nabídka, a další se mi zdají tak strašně cizí a neznámá a někdy vlastně ani nechápu, co jimi chce autor vyjádřit. Směju se, když v televizi vidím ty mladé analytiky, co viděli fabriku z rychlíku, jak předpovídají růst průmyslové výroby a tváří se přitom pekelně důležitě J (jen tam mimochodem, zkuste někdy vypnout zvuk a pozorovat je J). Nebo když slyším našeho premiéra, který v životě nepracoval, jak mluví o nezaměstnanosti a jejím snižování a jak si přitom kroutí čísla, jak potřebuje.

Je pro mě důležité žít vyvážený život, kde má svoje místo práce (ale práce v míře potřebné pouze pro obživu, ne pro vlastní práci), rodinný život, zábava, starost o zvířata, a hlavně úsilí o soběstačnost ve zdrojích potřebných k životu a minimalizace závislosti na státu. To má podle mě opravdu význam a nějaký ekonomický růst, abychom si mohli kupovat lepší oblečení, auta, mohli jezdit na lepší dovolené. Jak mi to dnes přijde zbytečné! My dnes kupujeme jen to, co nezbytně nutně potřebujeme k životu, proč bychom kupovali něco jiného, co nutně nepotřebujeme a pak museli vydělat víc a ještě víc a jednoho dne bychom se z toho dozajista p……(no však víte co J).

Pro lidi žijící soběstačný život je cennější dobře rodící políčko než nová televize, je pro nás cennější pořádná zásoba dřeva než třeba nové křeslo. Nedělíme svůj život na práci, zábavu, koníčky, rodinu a nemusíme vyhledávat adrenalinové sporty, abychom co nejrychleji uvolnili nahromaděný stres a napětí. Život soběstačníků je vyváženým životem, kde nejsou přesné hranice mezi prací pro výdělek, prací pro sebe, zábavou, časem s rodinou, sporty, časem pro sebe. V našem životě vše nějak splývá a je to jeden naplněný život bez dalšího členění. Je to skvělý život. Více než mít peníze a majetek je pro nás mít dost vody, zásobu dřeva, zásoby jídla ve sklepě a být zdraví. Mnohem lepší než mít peníze v bance je mít potravinovou banku doma a dost vody.  Váš SK.

Číst 4106 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte