Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

sobota, 12 duben 2014 00:00

Deník ostrovní manželky č. 8 - Co je „ostrovní dům“ a proč vlastně?

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Když jsem včera poslouchala v rozhlase „ Kupředu do minulosti“ došlo mi najednou,  co je vlastně žití  na tzv. ostrově, čili v domě bez energetických přípojek.

Dnešní doba je tak moc o penězích a materiálnu vůbec, že i takové téma, jako  je nezávislý dům, zvaný „ostrovní“ se vlastně jen vyčísluje penězi. Velmi okrajově  se  redaktorka   dotkla  toho hlavního: proč vlastně se člověk pouští do takové změny v době, kdy může žít v tomhle ohledu poměrně lehce. Věřím, že záměr pořadu byl hlubší, ale přes veškerou snahu se nakonec zúžil jen na technické údaje a peníze. A já jsem si při jeho poslechu uvědomila, co bylo u nás hlavním důvodem, proč se odpojit - soukromé vyjádření se ke stavu dnešní společnosti, jejíž jsme samozřejmě součástí, ale ne příznivci. Je to pokus o návrat k vnitřní svobodě, kdy rozhoduji já sám maximálně svobodně o tom, co chci já a ne ti druzí, v tomto případě hlavně stát na všech možných úrovních.

Není to ale útěk, ale odpojení se  je vyjádření nesouhlasu se stavem světa  a aktivní pokus o jeho zlepšení. Je to protest vyjádřený prací, snahou o změnu v realitě, kterou teď žijeme se všemi riziky, které každá změna přináší. O to víc, že nám zdaleka už není dvacet … Je to poměření se s vlastními vztahy a schopnostmi – se vším. Ale je to život naplno, dobrodružný a rizikový v tom nejlepším slova smyslu a hlavně obohacující. Ale je to pro  dosud vnitřně  živé lidi, kteří si uvědomují cennost času a chtějí  žít, ne přežívat v pseudojistotách dnešní doby. Tedy pro ty, kteří jen nemluví a nejsou líní něco změnit.

 Ve  slově“ přípojka“ najednou vnímám  i připojení  na  konzumní, pohodlný a sebezničující způsob života, který vedeme  v těch našich rádoby bezpečných a  jistých domečcích a bytečcícch  s tou  vodovodní vodou, odněkud připojenou a vyráběnou  elektřinou, přiváděným teplem, s počítači  - uchlácholeni „ jistotami „ dodávek všeho, konzumem. Ale o tom už se mluví tak nahlas, že to lze jen podotknout.

Já chci ale říct: Nemusíte hned na „ostrov“ se vším všudy, ale zkuste se zbavit závislosti na jiných  a nebo na státě. Jen tak zjistíte, jak jste na tom se vším: se vztahy (hlavně), s fyzičkou i s hlavou. Prostě se vším. 

Dívám se na označení „ostrovní“ a vybavuje se mi přitom, že tenhle ostrov může znamenat i ostrov uprostřed oceánu lidí, kteří nechtějí změnit své bezduché přežívání na aktivní cestu  jen třeba  tím, že teď hned, ne někdy potom,  sníží svoji ekologickou stopu na Zemi. Tedy sníží např. energetickou spotřebu.

A o tom taky  a nebo hlavně tenhle život „na ostrově“ je.

Tak zase příště!

Číst 2827 krát
Pro psaní komentářů se přihlašte