Zde se můžete přihlásit k odběru novinek

Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

úterý, 03 únor 2015 18:40

Jsme zpět!!!

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Vážení příznivci nezávislého a soběstačného bydlení. Tak jsme zpět. Je to ostuda, tak dlouhá pauza v publikování, vím. Samotné nás to mrzí. Máme tolik nápadů a tolik toho co napsat o našem životě, kde se pořád něco děje, a kde denně se přesvědčujeme o správnosti naší cesty. Chceme se nadále s Vámi dělit o své zkušenosti, které jsou opravdu intenzivně prožité a mnohdy opravdu vydřené.  A tím se tak trochu dostávám k důvodu, proč jsme se dlouho neozvali.

Proč jsme tu tak dlouho nebyli?

Důvod je právě to naše bydlení, které je náročné na čas, práci asi více než běžný život. Také ještě bohužel potřebujeme k životu peníze, i když se snažíme jejich potřebu minimalizovat. Ale bez nich to stále nejde, tak je musíme nějak vydělat, což nás odvádí od našeho neutuchajícího nadšeného úsilí směřujícího k nezávislému a soběstačnému bydlení.

Prostě děláme, makáme (kde jsem to jen slyšel J) a nemáme tolik času a sil na psaní, což nás mrzí.  Ale teď jsme odhodláni to změnit a začít znovu psát minimálně do zahájení jarní sezóny na zahradě a v lese, kdy to opět bude s časem špatné.

Víte, když jsme se vydávali na cestu k našemu vysněnému způsobu života, tak jsme hodně četli a studovali internet, různá fóra, weby, články, kde byl popisován náš vysněný způsob života, a bylo tam spousta rad a inspirace. S nadšením jsme četli, jaké je to žít soběstačně, opisovali jsme rady a návody. Říkali jsme si, jak je to úžasné, že tolik lidí žije takovým způsobem života, kolik lidí je soběstačných v pěstování zeleniny, bylinek a dalších plodin, kolik lidí má vlastní zdroj elektřiny a s nadšením hltali jejich rady a nápady.

Až záhy jsme bohužel pro nás zjistili, že naprostá většina, nebo spíš drtivá většina, nebo vlastně skoro všichni o nezávislém a soběstačném bydlení, o potravinové soběstačnosti a dalších faktorech soběstačného života jen píše a sami žijí v horším případě v bytě ve městě se všemi vymoženostmi civilizace, v lepším případě si na soběstačnost hrají někde na chatě, a podle potřeby si odskakují budˇdo nebo z civilizace. Další skupinou byli Ti, co si udělali ze soběstačnosti byznys.  Prostě si založili web s podle nich zajímavým tématem, tváří se jako že tak žijí, ale ve skutečnosti jim jde jen o to vydělat peníze na webovém projektu nebo na přednáškách.

A pak jsou tu také lidé, co mají na střeše fotovoltaické panely a sami si vyrábí elektřinu.  Píši o sobě, že mají ostrovní systém.  Nemají. Mají tzv. poloostrov, poněvadž mají přípojky, z které odebírají elektřinu v době, kdy ji nevyrobí dost. Na tom samozřejmě není nic špatného, mají to jako koníčka, či jako prostředek jak ušetřit. Nicméně k ostrovnímu provozu má takovýto systém velmi daleko, poněvadž si nevyžaduje žádnou změnu uvažování, ani změnu životního stylu. Elektřiny máte vždy, kolik potřebujete.

Tohle vše však na první pohled není vidět, autoři receptů na takové žití se tím nechlubí. A pokud se pak řídíte jejich radami, může přijít v realitě prudké vystřízlivění.

Nicméně pro nás už nebylo cesty zpět, takže v cestě pokračujeme a se všemi nástrahami se s chutí pereme

Úsilí o maximální nezávislost, soběstačnost, snaha o permakulturní hospodaření, to je pro nás způsob života. Způsob života, při kterém využíváme, co nám příroda dává v míře přiměřené, tak aby na této planetě mohli žít ještě naše děti, jejich děti a děti jejich dětí a jejich další potomci. Snažíme se žít přirozeně, intuitivně, v rytmu přírody, nechceme si vytvářet stres, z kterého jsme utekli. Nemusíme mít vše hned. Takže pomalu, promyšleně, hlavně nás to musí bavit. Ano je to romantika, ale taky je to práce, práce a zase práce, někdy dost dřina, ale smysluplná. Konečně máme po dlouhé době pocit, že to co děláme, má opravdu smysl.

Zjistili jsme, že je hodně lidí co o soběstačnosti píší, co o ní školí, co o ní píši knihy, ale velmi málo, kteří tak opravdu žijí. Ti ale zase většinou na psaní, školení nemají čas. Za parazity na společnosti se nepovažujeme. Platíme daně, sociální a zdravotní pojištění, v ceně zboží DPH. Vše co nám společnost poskytuje, jí platíme. I za to co nechceme, ale zákony nás k tomu nutí. Společnost se snažíme využívat jen v míře nezbytné a postupně stupeň využití snižovat. Pro nás je prioritní hlavně příroda, brát si jen to co je schopna poskytnout a vracet jí to. Příroda tu bude pořád a potřebujeme jí. Tahle společnost tu možná bude, možná nebude. A většinou si jen bere.

Pokud nám zůstanete věrni i přes delší pauzu, kdy jsme byli vytížení prací a starostmi o zajištění základních podmínek našeho bydlení, tak se s Vámi rádi nadále podělíme na naše skutečně prožité zkušenosti. 

Číst 2489 krát